14 marca 2024 r. w godz. 13-15 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ wraz z działającą przy nim Radą Biznesu zorganizował debatę panelową pt. "Sztuczna inteligencja na rynku pracy - szansa czy zagrożenie?".
Moderatorami debaty byli:
- Marta Jabłońska, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ, adiunkt w Katedrze Informatyki Ekonomicznej i Medycznej oraz
- Łukasz Koprowski, PwC, Dyrektor, Przewodniczący Rady Biznesu działającej przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
W roli Panelistów wystąpili następujący przedstawiciele firm:
- Grzegorz Chmielecki, IT Manager, Geis PL,
- Sebastian Górecki, Główny Specjalista ds. Cyfryzacji, Kierownik Sekcji Centrum Cyfryzacji Technologii i Rozwiązań Prototypowych, Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny,
- Michał Krauze, Europe – Head of Digital Delivery & Quality, Infosys BPO Poland,
- Agnieszka Nalewajko, Assurance Innovation Leader, EY Partner, Ernst & Young Audyt Polska,
- Natalia Odrobińska, Senior Specialist – Talent & Learning, ING Bank Śląski,
- Justyna Szumińska, HR Partner, Takeda SCE,
- Joanna Tomczyk, Central Europe BID Manager, GXO.
Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i chęć dzielenia się wiedzą!
Debatę otworzył pan Prodziekan ds. Współpracy z Zagranicą, dr Piotr Gabrielczak. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, aula była wypełniona po brzegi. Studenci zadawali ciekawe pytania, z których wynikało, że przynajmniej część z nich ma pewne obawy co do tego, czy SI nie zabierze im w przyszłości miejsc pracy, czy nie sprawi, że ich wysiłki intelektualne i praca nie będą potrzebne i doceniane, skoro sztuczna inteligencja potrafi już dziś tak wiele.
Moderatorzy i Paneliści z otwartością i w ciekawy sposób opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w biznesie. Studenci naszego Wydziału mieli unikalną szansę na wgląd w to, co za kulisami nowoczesnych przedsiębiorstw, ich potencjalnych pracodawców.
Do jakich wniosków mogli dojść studenci, uczestniczący w debacie?
- Po pierwsze - nie udawajmy dłużej, że sztuczna inteligencja to pieśń przyszłości. Ona już jest, wszyscy Paneliści i Moderatorzy opowiedzieli o wielości jej zastosowań w codziennym funkcjonowaniu firm, zarówno wśród pracowników wyższego i niższego szczebla, we wszystkich branżach reprezentowanych w debacie. Niektóre przedsiębiorstwa tworzą i rozwijają swoje własne narzędzia AI, wykorzystywane tylko wewnątrz firmy, aby w większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo danych. Umiejętność współpracy ze sztuczną inteligencją staje się dzisiaj normą, a czasem nawet wymogiem formalnym pracodawcy.
- SI to świetne narzędzie wspomagające rozwój własnej kreatywności, np. chat GPT może nam podsunąć wątki i aspekty jakiegoś tematu, o których na początku nie pomyśleliśmy, może nas zainspirować do głębszej eksploracji wybranego problemu, wywołać poczucie euforii, jak przy dobrej burzy mózgów. Spróbujcie!
- Z drugiej strony, trzeba uważać, aby nie dać się owej sztucznej inteligencji rozleniwić i od niej uzależnić, dlatego:
- Sprawdzajmy poprawność treści wygenerowanych przez SI!, niczego nie przyjmujmy na wiarę - nie rezygnujmy z krytycznego myślenia!
- Do perfekcyjnych analiz wykonanych przez SI dodajmy coś od siebie - nic nie zastąpi ludzkiej, opartej na indywidualnych doświadczeniach refleksji i autorefleksji! - Kiedyś proste zadania i analizy firmy zlecały praktykantom i stażystom. Teraz coraz częściej wykonuje je sztuczna inteligencja. Nie znaczy to jednak, że firmy nie będą potrzebowały nowych ludzi. Po prostu praktykant i stażysta będzie na starcie wykonywał bardziej zaawansowane, złożone i przez to ciekawsze zadania. Sam też będzie korzystał z pomocy SI i wielu narzędzi wspomagających jego pracę.
- Warto poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na odkrywanie i poznawanie nowych technologii, nowych narzędzi AI - młodzi ludzie szukający praktyk, stażu czy pierwszej pracy powinni inwestować w kompetencje cyfrowe i szybko adaptować się do tego, co aktualnie jest na czasie (to może być ich przewaga w stosunku do pracowników z długim stażem i utrwalonymi przyzwyczajeniami!).
- Szans związanych z rozwojem sztucznej inteligencji jest tak samo dużo jak zagrożeń - ale to od nas samych zależy w jaki sposób będziemy korzystali z różnorodnych narzędzi opartych o AI.
Pod koniec debaty, studenci wzięli udział w szybkiej ankiecie "na żywo".
Na pytanie: "W rozwój jakich kompetencji powinien inwestować kandydat na rynku pracy w dobie rozwoju SI?", najwięcej z nich wskazało na:
- umiejętność dostrzegania problemów, proponowania rozwiązań i ich wdrażania,
- samodoskonalenie się i wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce, sprawność uczenia się,
- efektywne zarządzanie sobą i swoimi zadaniami w czasie.
W tej samej ankiecie, ponad połowa studentów stwierdziła, że w ciągu 5 lat sztuczna inteligencja zastąpi 50-89% pracy umysłowej obecnie wykonywanej przez człowieka!
Jest nad czym rozważać. Dyskusja na temat AI na rynku pracy przeniosła się na LinkedIn - o naszej debacie napisali:
- Natalia Odrobińska, ING Bank Śląski
- Joanna Tomczyk, GXO
- Michał Krauze, Infosys BPM
- Sebastian Górecki, Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
- Grzegorz Chmielecki, Geis
Tekst i zdjęcia: mgr Katarzyna Skierniewska