UNIC Centre for City Futures
Uniwersytet Łódzki należy do sojuszu UNIC (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej), zrzeszającego dziesięć europejskich uniwersytetów, które łączy wspólne dążenie do wspierania rozwoju miast poprzemysłowych. Celem spotkania networkingowego jest zainicjowanie rozmów i działań mających na celu transfer potencjału sojuszu UNIC na rzecz wzmocnienia rozwoju Łodzi.
W ramach wydarzenia zostanie przedstawiona koncepcja The UNIC Centre for City Futures, które integruje cztery misje instytucji szkolnictwa wyższego: edukację, badania naukowe, innowacje oraz działania prospołeczne. Centrum rozwija strukturalne modele współpracy, umożliwiając systematyczne i trwałe powiązanie uniwersytetów z miastami. Porozmawiamy również o tym, jak można skorzystać, w kontekście powołania UNIC Centre for City Future, z doświadczeń Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich UŁ (działającego od 2015 roku) jako jednostki koordynującej sieciowanie badaczy i osób spoza UŁ działających na rzecz miasta.
Konkurs Science Hub edycja UNIC – platforma do współpracy nad wyzwaniami Łodzi z udziałem europejskich instytucji partnerskich
Pierwszym działaniem operacyjnym UNIC Centre for City Futures jest Science Hub UŁ – edycja UNIC, czyli platforma współpracy środowiska akademickiego z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W jej ramach ogłoszono konkurs, który ma na celu wspieranie interdyscyplinarnej współpracy badawczej, realizację celów zrównoważonego rozwoju oraz mierzenie się z wyzwaniami wynikającymi z deindustrializacji Łodzi i regionu łódzkiego.
Realizacja projektów w ramach Science Hub edycja UNIC to także szansa na nawiązanie kontaktów i wymianę know-how z partnerami sojuszu UNIC.
Science Hub UŁ to: platforma wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności dla wszystkich zaangażowanych stron, wsparcie dla studentów w realizacji pierwszych wdrożeniowych projektów badawczych (w tym prac dyplomowych), rozwój kompetencji z zakresu Design Thinking i zarządzania projektami, możliwość wdrożenia wyników badań dla opiekunów naukowych oraz nawiązania nowych kontaktów, także międzynarodowych, dostęp do akademickiego know-how dla organizacji partnerskich oraz możliwość współpracy z ekspertami z różnych dziedzin.
Przebieg spotkania
- Wprowadzenie (ok. 30 minut)
Nasze spotkanie rozpocznie się od wprowadzenia do koncepcji UNIC Centre for City Futures, rozwoju Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich UŁ oraz konkursu Science Hub UŁ – edycja UNIC.
- Część warsztatowa (ok. 60 minut)
Druga część spotkania, która odbędzie się w formule World Café, będzie okazją do zastanowienia się nad sposobami nawiązywania i rozwijania współpracy pomiędzy uniwersytetem a instytucjami i organizacjami zewnętrznymi.
Po części warsztatowej zapraszamy do kontynuowania rozmów przy kawie.
Rejestracja
Zapraszamy do rejestracji na spotkanie za pomocą formularza internetowego do 22.04.2025. Uprzejmie informujemy, że liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy
- Zespół Science Hub UŁ – edycja UNIC,
- Zespół UNIC Uniwersytetu Łódzkiego,
- Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich UŁ,
- International Hub UŁ.
„Projekt „We are UNIC!” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Support for European University Alliances”, projekt NAWA FERS.01.05-IP.08-0219/23, kwota: 62,705,297.60 zł.
”The project "We are UNIC!" is funded by the European Union under the programme "Support for European University Alliances", NAWA project FERS.01.05-IP.08-0219/23, EU’s funding amount PLN 62,705,297.60.”