Osoby biorące udział w projekcie spędziły pięć intensywnych dni wykładów i warsztatów m.in. w gościnnych progach Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Prowadziły także badania terenowe, w tym metodą mapowania miasta z wykorzystaniem wielu zmysłów, etnograficzne spacery po mieście, zarówno z przewodniczką, jak i we własnych grupach badawczych, poszukiwały śladów historii w trakcie gry miejskiej na Księżym Młynie, a dzięki wizycie w EC1 – spojrzały na Łódź jako na miasto postindustrialne.
Mobilność w ramach programów Erasmus + to nie tylko nauka i badania. Praca w międzynarodowych grupach (a mieliśmy wśród nas osoby wielu kultur pochodzenia: czeskiej, litewskiej, azerbejdżańskiej, belgijskiej, białoruskiej, estońskiej, kazachskiej, kirgiskiej, kolumbijskiej, nigeryjskiej, ukraińskiej) pozwoliła na skonfrontowanie się ze stereotypami, poznanie możliwości współpracy w tak zróżnicowanym towarzystwie i nawiązanie nowych znajomości. W trakcie tych kilku dni studenci i studentki, a także wykładowczynie mieli i miały szansę poznać nasze miasto, odwiedzić zarówno miejsca zrewitalizowane, jak i zajrzeć do bram i podwórek, które nie zmieniły się od kilku dekad. Pozwoliło im to zapoznać się z Łodzią, a wiele osób zaczęło się w niej nawet podkochiwać!
Program ma charakter mieszany – przed i po mobilności odbywają się zajęcia online. Projekt realizowany jest jako Blended Intensive Programme w ramach programu Erasmus+ “Qualitative Field Research. Łódź—Post-Industrial City. Ethnography and Mapping of Urban Revitalization. Data Collection, Analysis, and Collaborative Exchanges”.
Jego organizatorkami są dr Dominika Byczkowska-Owczarek i dr Magdalena Wojciechowska z Instytutu Socjologii UŁ.