Laureaci Konkursu
I nagroda została przyznana mgr Angelinie Kusowskiej za pracę pt.: Ekosystem ludzko-sztucznych inteligencji w ujęciu interakcjonizmu symbolicznego. Analiza interakcji człowiek-robot (HRI) na przykładzie rozmów człowieka z zaawansowanym modelem językowym GPT-3.5, obronioną na kierunku socjologia, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Koneckiego.
II nagroda została przyznana mgr. Kacprowi Raganowi za pracę, pt.: To nie tylko gra. Świat społeczny graczy World of Warcraft, obronioną na kierunku socjologia, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Kai Kaźmierskiej.
II nagroda została przyznana mgr. Rafałowi Stolarskiemu za pracę, pt.: Sprawca czy ofiara? Przestępczość w kryzysie bezdomności. Analiza doświadczeń biograficznych, praca obroniona na kierunku praca socjalna, napisaną pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Golczyńskiej-Grondas, prof. UŁ.
W uzasadnieniu przyznania I nagrordy pani Angelinie Kusowskiej, jury napisało:
Praca Pani Angeliny Kusowskiej jest niezwykle ambitną próbą zmierzenia się z zagadnieniem dotyczącym jednego z najważniejszych i najbardziej aktualnych wyzwań, przed jakimi stoją zarówno badacze społeczni jak i wszyscy użytkownicy Internetu, coraz częściej komunikujący się z chatbotami opartymi o coraz bardziej zaawansowane modele językowe. Autorka pracy z tym trudnym tematem poradziła sobie doskonale. Przeprowadzona przez nią analiza komunikacji przebiegającej w toku interakcji między ludzkimi a nieludzkimi aktorami jest oryginalna, nowatorska i interdyscyplinarna.
Praca jest znakomicie osadzona w teorii socjologicznej. Połączenie symbolicznego interakcjonizmu z teorią aktora sieci jest błyskotliwe, spójne i konsekwentnie stosowane podczas omawiania wyników badania. „Gęsty opis” narracyjny w empirycznej części pracy powoduje, że lektura wymaga skupienia, lecz praca napisana jest w sposób przystępny, a wnioski są klarownie powiązane z materiałem empirycznym. Podjęte badania cechuje nowatorskie podejście oraz namysł metodologiczny i precyzyjny dobór technik badawczo-analitycznych. Przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia to wyzwanie, któremu w opinii Jury Autorka w pełni podołała. Opisując je, użyła zwrotu: „miniaturowe” badanie kompetencji komunikacyjnych chatbotów. Jego skala i możliwość ekstrapolacji sformułowanych na jego podstawie wniosków są ograniczone, lecz dojrzałość analiz i świetne opracowane wyniki budzą nadzieję, że badanie może być punktem wyjścia do dalszych prac.
Merytoryczna wartość i oryginalność pracy oraz aktualność podjętej w niej problematyki powodują, że zasługuje ona na publikację w formie artykułu naukowego omawiającego wyniki badania. Ze względu na nowatorską metodologię wykorzystującą eksperyment z pogranicza socjologii i psychologii społecznej, z powodzeniem mógłby powstać również na jej podstawie artykuł metodologiczny.
Wręczenie nagród
Wręczenie Nagrody im. Krystyny i Jana Lutyńskich za najlepszą pracę magisterską obronioną w Instytucie Socjologii UŁ w 2023 roku. odbyło się podczas seminarium naukowego „Młoda łódzka socjologia”. W trakcie seminarium zaprezentowali się laureaci i laureatki Nagrody za 2022 oraz 2023 rok. Konkurs pod patronatem Krystyny i Jana Lutyńskich, związanych z Instytutem Socjologii UŁ socjologów specjalizujących się w metodologii badań społecznych, organizowany jest od ponad 20 lat. Nagradzane są najlepsze prace magisterskie przygotowane w Instytucie Socjologii.
Serdecznie gratulujemy autorom, autorkom, promotorom oraz promotorkom!
Więcej o Janie i Krystynie Lutyńskich
Materiał: Instytut Socjologii
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału