Różnice w zachowaniach wyborczy między kobietami a mężczyznami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Chociaż wybory Donalda Trumpa w 2016 r. zainspirowały około 60 badań na temat wpływu seksizmu na zachowania wyborcze w USA, w innych krajach opublikowano jedynie kilka artykułów na ten temat. Polska jest krajem szczególnie interesującym ze względu na restrykcje aborcji, strajki kobiet i komunikaty w kampaniach, które uwypukliły znaczenie płci.
Rozpoczynam od systematycznego przeglądu literatury i omawiam 97 artykułów poświęconych wpływowi seksizmu na postawy polityczne i zachowania wyborcze. Literatura sugeruje, że to postawy uwarunkowane płcią, a nie sama płeć, powodują różnicę między płciami. Co ważne, różne rodzaje seksizmu mają różny wpływ na zachowania wyborcze i preferencje polityczne. Najczęściej badacze wykorzystują Skalę Seksizmu Ambiwalentnego (ASI, Glick i Fiske 1996), aby zmierzyć życzliwy i wrogi seksizm wobec kobiet. Jednakże ci sami autorzy opracowali skalę seksizmu wobec mężczyzn, Skalę Ambiwalencji wobec Mężczyzn (AMI, Glick i Fiske, 1999), która dotychczas niemal nie była wykorzystywana w badaniach nad zachowaniami wyborczymi i postawami politycznymi.
W artykule empirycznym, pisanym wspólnie z Mikołajem Cześnikiem, wprowadzamy AMI jako predyktor zachowań wyborczych i postaw politycznych. W szczególności badamy, czy wrogie postawy wobec mężczyzn wyraźnie kształtują zachowania polityczne. Jako pierwsi sprawdzamy, czy seksizm (jakiegokolwiek rodzaju) wyjaśnia poparcie dla polityk dyskryminujących mężczyzn. Nasza analiza opiera się na danych ankietowych z Polskiego Generalnego Studium Wyborczego. Zmienne zależne to: udział w wyborach, głosowanie na partie radykalnie prawicowe i lewicowe oraz preferencje polityczne w trzech obszarach związanych z płcią – wiek emerytalny (obecnie nierówny dla kobiet i mężczyzn), obowiązki wojskowe (obecnie obejmujące głównie mężczyzn) i przepisy dotyczące aborcji (ostatnio ograniczone). Wstępne wyniki pokazują, że zwłaszcza życzliwy seksizm wobec kobiet i mężczyzn znacząco wpływa na postawy i zachowania.
Michał Gulczyński jest doktorantem Uniwersytetu Bocconiego w Mediolanie w dziedzinie polityki publicznej i administracji. W swoich badaniach zajmuje się rolą płci w polityce, politykach publicznych, migracjach i edukacji. Ukończył studia licencjackie z ekonomii międzynarodowej i iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz magisterskie ze studiów wschodnioeuropejskich na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim i europejskich studiów interdyscyplinarnych w Kolegium Europejskim w Natolinie. Absolwent Collegium Invisibile. Spędził po semestrze na Uniwersytecie Chilijskim, Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim w Bogocie, Uniwersytecie Barcelońskim, Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie i Uniwersytecie Padewskim. Podczas studiów doktoranckich odbył wizyty badawcze na Uniwersytecie Browna w Providence i w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Odbył staż m.in. w Dyrekcji Generalnej Handlu Komisji Europejskiej i w polskich ambasadach. Założył Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn. Współorganizuje Warsztaty Ilościowych Badań Politycznych.