Veganuary
Veganuary to wyzwanie, które po raz pierwszy pojawiło się na świecie w 2014 roku za sprawą brytyjskiej organizacji pozarządowej, która zachęca do przejścia na dietę wegańską, proponując w ramach postanowień noworocznych podjęcie próby żywienia się roślinami przez pierwszych 31 dni nowego roku.
Veganuary na EkSocu
Do udziału w akcji organizatorzy zapraszają zarówno obecne/obecnych studentów/studentki; pracowników/pracownice EkSocu, jak i absolwentów/absolwentki oraz emerytowanych pracowników i pracownice Wydziału.
W ramach styczniowej akcji, w każdy wtorek (tzw. ekowtorek), na profilu Wydziału na Facebooku oraz na profilu Wydziału Instagramie pojawią się propozycje dań i przekąsek z roślin, które ułożone zostaną zgodnie z promowanymi w danym tygodniu warzywami: bulwiaste, dyniowate, strączki i korzeniowe. Przed nami cztery tygodnie przepisów, które to my będziemy dla Was przygotowywać.
Poza eksperymentowaniem z nowymi, roślinnymi przepisami, organizatorzy zachecają również do przesyłania swoich ulubionych przepisów. Wiemy, że w EkSocowej społeczności jest wiele osób, które na co dzień stosują już (stale lub w miarę swoich możliwości) dietę wegańską. Możecie Państwo w ramach akcji Veganuary przesyłać dowolne, sprawdzone przez siebie wegańskie przepisy, z których na koniec miesiąca powstanie EkSocowa wegańska książka kucharska.
Książka będzie dostępna od 31 stycznia 2023 na stronie internetowej Wydziału.
umieścimy ją tutaj: https://www.eksoc.uni.lodz.pl/spoleczne-zaangazowanie/eko-eksoc
Nagrody
Wśród osób, które prześlą przepisy co tydzień, w eko wtorek organizatorzy rozlosują sympatyczne nagrody: książkę pod red. prof. Małgorzaty Burchard-Dziubińskiej ‘W poszukiwaniu zielonego ładu’ z autografem redaktorki oraz słoiczki miodu z wydziałowej pasieki.
Regulamin
Swoje przepisy można przesyłać do 30.01.2023 (do godz. 22.00) do dr Łucji Lange, która skoordynuje składanie wegańskiej książki kucharskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem akcji.
Aby wziąć udział w akcji, należy wyrazić zgodę na publikację przesłanego materiału:
Tekst: dr Łucja Lange, mgr Dorota Cierniak-Dymarczyk
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału