„NOWE! - IV Półmaraton czytań performatywnych”
W trakcie czwartego półmaratonu zobaczycie zupełnie obcy Wam kraj. Dlatego właśnie słowo „nowe” stało się motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia. Twórcy dokumentalnych opowieści starają się ciągle zadawać te najwłaściwsze i najwrażliwsze pytania. Podczas czwartej edycji półmaratonu przedstawionych zostanie trzynaście poruszających historii, które przygotowały osoby uczestniczące w VI edycji kursu Teatru na Faktach.
Zapraszamy na „Nowe!”.
„Chcę rozmawiać o tobie”.
Tak rozpoczyna się jeden z wywiadów przeprowadzonych z mamą Janka w spektrum autyzmu. Na podstawie tych rozmów powstało czytanie performatywne, które zobaczycie podczas czwartej edycji półmaratonu.
Co kryje się w przytoczonym stwierdzeniu?
Przede wszystkim ciekawość drugiej osoby, chęć wysłuchania jej, zrozumienia opowiadanej przez nią historii. Ale ponadto – pragnienie, by spisana opowieść została zaprezentowana i zapamiętana przez widzów, jako historia ważna, zasługująca na głośne wypowiedzenie, ujrzenie w innym, nowym świetle.
W sobotę, 22 lutego, zobaczycie trzynaście inscenizacji historii z życia wziętych. Każda z nich jest owocem wielomiesięcznej pracy, często pełnego determinacji błądzenia po meandrach ludzkich wyborów, tragedii i rozczarowań. Zaczynając podróż tropami dokumentalnej opowieści, nigdy nie znamy odpowiedzi, nie wiemy, kim jest nasz bohater i jakie wydarzenia uczyniły go tym, kim jest w danym momencie.
„Chcę rozmawiać o tobie, mamie Janka”.
Naszymi bohaterami i bohaterkami są mamy, dzieci, bardzo różne osoby, które odkrywają przed nami na nowo – wydawałoby się – znajomy świat. Co roku zostajemy zaskoczeni obrazami Polski.
Jakie nowe zjawiska dochodzą do głosu? Jak zmienia się nasz język? Jak było kiedyś? A jak dzieje się teraz? Dobrze to czy źle?
W trakcie czwartego półmaratonu być może zobaczycie zupełnie obcy Wam kraj. Dlatego właśnie słowo „nowe” stało się motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia. My, twórcy dokumentalnych opowieści, staramy się ciągle zadawać te najwłaściwsze i najwrażliwsze pytania.
Podczas czwartej edycji półmaratonu przedstawimy trzynaście poruszających historii.
Będziemy towarzyszyć pasażerom trans-busiku połączonego jednym marzeniem: by stać się w pełni sobą. Przyjrzymy się społeczności osób zafascynowanych chemseksem, którą tworzą tancerze, prawnicy, ekonomiści – zwykli ludzie. Wyprawa pewnej Ukrainki do kraju dzieciństwa, na Syberię, po prochy bliskiej osoby stanie się istną odyseją. Opowieść o dziecku-pingwinie, snuta z perspektywy zajmującej się nim matki, odkryje przed wami samotność opiekunki niepełnosprawnej osoby. Będziemy gonić uciekające z zakonu zakonnice, by zobaczyć, jak dzięki sile własnej determinacji wydobywają się z lat izolacji. Zwierzenia człowieka uzależnionego od BDSM staną się podstawą historii o poszukiwaniu miłości. Żałoba matki młodej samobójczyni i próba pogodzenia się z niezrozumiałą tragedią odsłoni przed Wami najstraszniejsze zakamarki internetu. Nie zabraknie też pełnej spokoju i zrozumienia opowieści o prawdziwej miłości odzyskanej po latach. Opowiemy też o nastolatkach wykorzystywanych przez dojrzałych mężczyzn i często zastępujących im nieobecnych ojców, co położy się cieniem na ich przyszłym życiu. Dziecko osób Głuchych zostające rodzicem osoby Głuchej będzie na waszych oczach mierzyć się z wykluczeniem i nieznośną ciszą panującą we własnym domu. Będziemy także podążać szlakiem białoruskich uciekinierów oddzielonych od swoich domów i rodzin przez okrutny reżim. Wsiądziemy także do karetki, w której młoda dziewczyna stanie się ofiarą bezdusznych sanitariuszy.
Patronat i matronaty
Patronat medialny:
- Gazeta Wyborcza Wrocław
- Radio Wrocław Kultura
- e-teatr.pl
- Notatnik Teatralny
- dlastudenta.pl
- Wrocławski Portal
- Didaskalia. Gazeta Teatralna
Matronat społeczny:
- Kultura Równości
- Stowarzyszenie NOMADA
- Fundacja "Za Wolność Waszą i Naszą"
- Memoriał Polska
- Fundacja HerStory
- Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym
- Kolektyw Chemia
- Kolektyw Kobietostan
- Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom
- Fundacja NAGLE SAMI
- Stowarzyszenie "Twórcze_Powiązania"
- Teatr Dialogu
- Fundacja Prodeste
- SKN Badaczy Popkultury „Trickster”
- SKN Pisarskie „Słowotok”
- SKN Teatrologów ,,Dalej"
- SKN Młodej Krytyki
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ, Uniwersytet Łódzki
Materiał: Instytut Grotowskiego