„Miasto w działaniu..." spotkania autorskie z prof. Magdaleną Matysek-Imielińską, UWr

Miejsce wydarzenia: Rewolucji 1905 r. 37/39, 90-214 Łódź
Czas: 07 marca 2025 (piątek) 11:30 - 12:30 , 07 marca 2025 (piątek) 17:00 - 18:30

„Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej” – już 7 marca br. zapraszamy na spotkania autorskie z prof. Magdaleną Matysek-Imielińską z Uniwersytetu Wrocławskiego, finalistką V edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Wydarzenie odbywa w ramach cyklu spotkań z autorami najlepszych książek humanistycznych w Polsce z okazji 10. edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Pierwsze ze spotkań odbędzie się o godz. 11:30 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, kolejne, tego samego dnia o godz. 17:00 w Bibliotece Secesja. Archihub w Łodzi. Obydwie rozmowy poprowadzi dr Piotr Szenajch z Instytutu Socjologii UŁ.

banner zapraszający na spotkanie

Prof. Magdalena Matysek-Imielińska, autorka wyróżnionej książki „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”, wydanej przez wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana i Uniwersytet Wrocławski, będzie gościem trzeciego spotkania z cyklu "5 na 10", który realizuje Uniwersytet Łódzki we współpracy z Biblioteką Miejską w Łodzi.

Uniwersytet Łódzki, korzystając z gościnności tym razem Biblioteki Secesja.Archihub w Łodzi, kontynuuje cykl spotkań, których bohaterkami i bohaterami są naukowczynie i naukowcy, których publikacje znalazły się w finale konkursu o Nagrodę im. Prof. Kotarbińskiego dla najlepszej książki humanistycznej w Polsce. 

Dr hab. Magdalena Matysek-Imielińska – kulturoznawczyni i socjolożka, od 2005 roku pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się badaniami z zakresu studiów miejskich, zajmuje się tematyką miasta w działaniu, samoorganizacji, partycypacji oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki.  
Autorka książki „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia  Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej” (Fundacja Nowej Kultury, Bęc Zmiana, 2018) oraz książki wydanej w serii Urban Book Series: „Warsaw Housing Cooperative. City in Action” (Springer, 2020). Ponadto zajmuje się krytyką kapitalizmu w polskiej powojennej myśli humanistycznej, a także myślą krytyczną. Współpracuje z czasopismami kulturoznawczymi: „Prace Kulturoznawcze”, „Kultura Współczesna”, „Przegląd Kulturoznawczy”.  Jako członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego od lat organizuje we Wrocławiu popularnonaukowe spotkania z cyklu Cultura Culturans oraz spotkania z autorami książek Cultura Lectionis (współpracując z księgarnią Tajne Komplety).  

Dr Piotr Szenajch specjalizuje się w socjologicznych badaniach biograficznych i dyskursywnych. Jest absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW i Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN w Warszawie. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania naukowe: wielowarstwowa socjalizacja, marginalność, rasa i rasizm, socjologia sztuki, nowe ruchy społeczne, badania biograficzne, dyskursywne i wizualne, podejście intersekcjonalne, antropologia społeczna, socjologia kontynuatorów Pierre’a Bourdieu, studia nad nauką i technologią.

Konkurs o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, organizowany przez Uniwersytet Łódzki od 2015 roku, to największe tego typu wydarzenie w Polsce w dziedzinie humanistyki. Na konkurs w trakcie X edycji wpłynęło ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się już 50 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności.  

7 marca odbędą się w Łodzi dwa spotkania autorskie z prof. Magdaleną Matysek-Imielińską:

  •     o godz. 11:30 w Bibliotece na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, przy ul. Rewolucji 1905 r. 37/39 ,
  •     o godz. 17:00 w Bibliotece Secesja.Archihub, przy ul. Zachodniej 76.

 Wstęp na obydwa spotkania jest bezpłatny. 


Więcej informacji o Nagrodzie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego 
Po bieżące informacje zapraszamy na Facebook nagrody

Redakcja: Honorata OgieniewskaCentrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni   
 

Miejsce wydarzenia: Rewolucji 1905 r. 37/39, 90-214 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 marca 2025 (piątek) 11:30 - 12:30 , 07 marca 2025 (piątek) 17:00 - 18:30

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB