Podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Maciej Riemer, przedstawiciele Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, prodziekan Wydziału, dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ oraz dr Magdalena Biernacka, przedstawicielki pomysłodawców, studentki Gospodarki Przestrzennej i członkinie SKN Spatium, pani Oliwia Wierucka oraz pani. Aleksandra Wierzbicka, Pani prezydent podziękowała studentom za zaangażowanie w rozwój miasta i wyraziła poparcie dla projektu WoonerfPOW:
Budowanie społeczeństwa obywatelskiego, które zaczęliśmy ładnych parę lat temu, przynosi swoje efekty. (...) Państwo z koła naukowego nie tylko wymyślili i zaprojektowali, ale myślę, że rownież będą również skutecznie nadzorować projekt budowy, jeżeli ona się już zacznie, czego bardzo bym chciała. (...) Serdeczne gratuluję Paniom oraz całemu zespołowi. Obiecujemy, że postaramy się na to znaleźć na to środki.
WoonerfPOW
Zgodnie z projektem zrealizowanym przez studentów i studentki SKN Spatium WoonertPOW będzie przestrzenią o uspokojonym ruchu, z większą ilością zieleni, przystosowaną dla pieszych i rowerzystów, a przede wszystkim bezpieczną. W projekcie uwzględniono miejsca do odpoczynku, zabawy i rekreacji, a także stojaki na rowery i miejsca parkingowe. Ważnym elementem jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście, dlatego projekt zakłada powiększenie powierzchni biologicznie czynnej m.in. łąkę kwietną, nowe nasadzenia drzew i krzewów (również miododajnych) oraz błękinto-zieloną infrastrukturę. Jest to miejsce wpisujące się w koncepcję Łódź - miasto akademickie, a także założenia przystosowania Łodzi do zmian klimatu. WoonerfPOW to miejsce, które łączy!
Pomysł na projekt
Zespół SKN SPATIUM rozpoczął prace koncepcyjne w grudniu 2021 roku. Zidentyfikowane problemy, potencjały i potrzeby użytkowników przestrzeni potwierdził szereg rozmów m.in. ze społecznością akademicką, radą rodziców i dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 111, a także przedsiębiorcami, którzy mają swoje lokale w tym fragmencie ulicy. Przeprowadzono badanie ankietowe wśród mieszkańców kamienic znajdujących się w bliskiej odległości oraz na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Wstępny projekt opracowano we współpracy z pracownikami naukowymi. Konsultowano go z Miejską Pracownią Urbanistyczną, Wydziałem Kształtowania Środowiska, Zarządem Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi oraz Fundacją Fenomen. Następnie, na Wydziale odbyły się otwarte konsultacje społeczne, na których pozytywnie przyjęto projekt.
Materiał: SKN Spatium
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Zdjęcia: Centrum Komunikacji i PR UŁ