Generation-A. Niezwykły pokoleniowy projekt badawczy genetyków UŁ

Ocena jakości życia mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i okolic oraz próba zrozumienia, jak czynniki genetyczne, środowiskowe i społeczne wpływają na zdrowie, a także na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń – to główne cele innowacyjnego projektu badawczego pod nazwą Generation-A. Realizują go naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego z Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź.

Generation-A grafika

Aleksandrów Łódzki to dynamicznie rozwijająca się gmina, której różnorodność społeczna i warunki życia odzwierciedlają wyzwania zdrowotne wielu Polaków. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz wsparciu samorządu, możliwe jest wdrażanie inicjatyw poprawiających zdrowie i jakość życia mieszkańców 

– mówi prof. Dominik Strapagiel, pomysłodawca projektu Generation A.

Kto może wziąć udział w projekcie

Uczestnikami projektu mogą zostać rodziny mieszkające w gminie Aleksandrów Łódzki, których reprezentacja powinna liczyć 5 osób (niekoniecznie bezpośrednio spokrewnionych) z trzech pokoleń (dzieci, rodzice, dziadkowie lub inni krewni). Najmłodsi muszą mieć powyżej 10 lat. Do projektu można się zgłosić wypełniając formularz online lub kontaktując się telefonicznie: 533 543 841.

Korzyści dla rodzin uczestniczących w Generation-A

Udział w projekcie badawczym zapewnia członkom rodzin biorącym udział w projekcie Generation-A bezpłatny dostęp do zaawansowanych badań diagnostycznych i spersonalizowanych raportów zdrowotnych. Dodatkowo, dla wszystkich zainteresowanych uczestników badania zostaną zorganizowane warsztaty z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypokoleniowej.

Założenia i cele projektu

Badania genetyczne i ankietowe prowadzone z udziałem zgłaszających się rodzin pozwolą na wyznaczenie trendów w zakresie zdrowego żywienia w populacji Aleksandrowa Łódzkiego. Umożliwią też stworzenie opisu profilu epidemiologicznego lokalnej społeczności w zakresie zdrowia psychicznego oraz analizę zaangażowania zawodowego lokalnej społeczności i wynikających z niego zagrożeń w kontekście niestabilnej sytuacji społeczno-ekonomicznej ostatnich lat. Na podstawie wyników badań genetycznych naukowcy stworzą dla rodzin indywidualne programy profilaktyki zdrowia psychicznego. Celem badaczy UŁ z Biobanku jest także stworzenie cyfrowej kolekcji i baz danych dostępnych dla nauki.

Więcej informacji na stronie projektu Generation-A

Materiał: Biobank Łódź
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB