Będą to kolejne białoruskie wybory, których zwycięzca jest znany jeszcze przed głosowaniem. Do rozmowy o cechach reżimu Alaksandra Łukaszenki twórcy podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” zaprosili dr. Antona Saifullayeua, wykładowcę Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny portalu eksperckiego.
Na czym polegał swoisty fenomen Łukaszenki, który pozwalał mu wygrywać wybory przez ostatnie trzy dekady? Co zmienił w tej mierze rok 2020? Czym charakteryzuje się osobliwa relacja Alaksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem i czy można mówić, że dziś Białoruś jest tak naprawdę państwem satelickim Federacji Rosyjskiej? Jakie korzyści czerpie reżim Łukaszenki z kryzysu migracyjnego wywołanego w 2021 roku na granicy z Polską czy Litwą? Jak wygląda schemat represji i sytuacja więźniów politycznych na Białorusi? Czy Łukaszenka kiedykolwiek zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje działania, zwłaszcza mając na względzie niedawny wniosek Litwy do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wskazujący na zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez reżim białoruski po 2020 roku? Wreszcie, co z białoruską emigracją polityczną na czele ze Swiatłaną Cichanouską?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w ósmym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
Zapraszamy do wysłuchania!
Podcast „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” realizowany jest przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz portal Obserwator Międzynarodowy. Porusza aktualne problemy stojące przed prawem międzynarodowym, rozprawiając się z krążącymi mitami i fake newsami. Jego autorzy przyglądają się m.in. mechanizmom geopolityki, historycznym uwarunkowaniom prawnym oraz ograniczeniom prawa międzynarodowego.