Głównym celem analiz było podkreślenie roli partycypacji w działaniach rewitalizacyjnych ze szczególnym odniesieniem do różnego rodzaju przestrzeni publicznych na przykładzie ulicy św. Marcin w Poznaniu. Ulica ta odznacza się wyjątkową wartością przestrzenną, historyczną i semantyczną.
Jak piszą autorzy:
W publikacji przedstawiono autorskie podejście w zakresie działań partycypacyjnych i aktywności rewitalizacyjnych skierowanych do interesariuszy istotnej przestrzeni publicznej wymagającej interwencji koniecznej do aktywizacji przestrzenno-społeczne.
Dodają również:
„Artykuł zwraca uwagę na konieczność budowania partnerstw służących definiowaniu wspólnej, spójnej wizji rewitalizacji, wypracowanej we współpracy władz samorządowych i lokalnych społeczności, co jest szczególnie ważne w przypadku przestrzeni miejskich o kluczowym znaczeniu”.
Wyniki analiz odpowiadają na pytanie, w jaki sposób pracować z interesariuszami kluczowych przestrzeni miejskich, w jaki sposób można wymieniać informację, czy też budować podstawy przyszłych zmian z aktywnym udziałem społeczności lokalnych.
Jednym z wniosków jest propozycja powołania koordynatora lub menadżera dla ulicy św. Marcin, który odpowiadałby za opracowanie szczegółowego programu rewitalizacji tej przestrzeni.
Jak podsumowują badacze:
Przykład ul. św. Marcin w Poznaniu pokazuje, jak istotne w pobudzaniu partycypacji społecznej jest poszukiwanie wspólnych celów i budowanie relacji i platformy współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami, czasami mającymi odmienne zdanie.
Wyniki badań zostały opublikowane w artykule pt. „Partycypacja w rewitalizacji – przykład ulica św. Marcin w Poznaniu” w czasopiśmie naukowym Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna (72).