LEAM to międzynarodowa konferencja naukowa, która corocznie gromadzi szerokie grono wybitnych specjalistów – uczonych, badaczy, teoretyków i praktyków polityki, gospodarki i kultury krajów azjatyckich. Na przestrzeni lat gościliśmy ponad 480 naukowców z prawie 50 krajów, umożliwiając im udział w intensywnych dyskusjach naukowych i budowanie wartościowej społeczności epistemicznej.
Tegoroczna edycja LEAM skupi się na temacie „Stosunki międzynarodowe w Azji – rola państw i aktorów niepaństwowych”. Konferencja będzie miejscem intensywnych dyskusji na temat dynamicznych zmian w strukturze międzynarodowej, które mają miejsce w Azji. Region ten przechodzi obecnie istotne transformacje, zarówno w kontekście politycznym, jak i gospodarczym, co sprawia, że rola aktorów państwowych i niepaństwowych staje się coraz bardziej złożona i znacząca.
Konferencja LEAM 2024 oferuje unikalną platformę do zgłębiania i analizowania tych zmian oraz ich wpływu na przyszłość Azji na arenie międzynarodowej. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać inspirujących wykładów, wziąć udział w panelach dyskusyjnych oraz nawiązać cenne kontakty z innymi specjalistami w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Jednym z kluczowych momentów konferencji będzie wykład inauguracyjny Dr Simona Curtisa z Uniwersytetu w Surrey. Dr Simon Curtis, autor książki pt. „The Belt and Road City: Geopolitics, Urbanization, and China's Search for a New International Order” (Yale University Press 2024), przedstawi swoje najnowsze badania dotyczące chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku oraz jej wpływu na globalną geopolitykę.
Specjalnym gościem konferencji będzie także Prof. François Jullien, znany filozof, sinolog i helenista, który wygłosi wykład zatytułowany „Passer par la langue-pensée chinoise pour relancer la philosophie”. Prof. François Jullien jest jednym z najbardziej tłumaczonych współczesnych myślicieli na świecie, a jego prace łączą refleksję nad myślą chińską i europejską, rozwijając filozofię istnienia i refleksję międzykulturową.
W programie konferencji przewidziane są także specjalne sesje tematyczne, które zgłębią m.in.: wpływ inicjatywy Pasa i Szlaku na kraje rozwijające się oraz kwestię wzmacniania więzi między Indiami a Europą w zmieniającym się krajobrazie globalnym. Podczas konferencji odbędzie się także spotkanie z Jeremy Garlickiem, autorem książki pt. „Advantage China. Agent of Change in an Era of Global Disruption”, Bloomsbury Publishing 2023.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką azjatycką do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. LEAM 2024 to niepowtarzalna okazja do poszerzenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania wartościowych kontaktów z ekspertami z całego świata.