Premierowa edycja akcji „ZU-ŚŚ” miała miejsce w 2017 roku. Założenia są proste – program ma umożliwić najlepszym licealistom kontakt z ekspertami akademickimi. Dzięki współpracy na linii wykładowca – uczeń nastolatkowie mogą realizować swoje zainteresowania naukowe, a przy okazji utwierdzić się w przekonaniu co do wyboru przyszłego kierunku studiów.
Tegoroczni uczestnicy programu wraz z mentorami z Wydziału Filologicznego UŁ
Muminki, barok i etykieta
Zwieńczeniem wspólnych działań prowadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy była piątkowa uroczystość.
Licealiści, mentorzy, nauczyciele i pozostali przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu, podczas którego wysłuchaliśmy interesujących prezentacji, pokazujących jak cudownie różnorodny jest nasz Wydział. Było i o kreowaniu wizerunku, i o baroku, i o Muminkach, i filmach lalkowych czy etykiecie. Ba, słyszeliśmy nawet starogrecki!
– nie kryje zachwytów dr Karolina Kołodziej, koordynatorka programu na Wydziale Filologicznym oraz pełnomocniczka Dziekana ds. współpracy ze szkołami.
Pasja i profesjonalizm
Faktycznie, zainteresowania uczniów mogły zadziwić niejedną osobę. Co warte podkreślenia, wystąpienia uczestników programu stały na bardzo wysokim poziomie. Obecni w auli wykładowcy zgodnie stwierdzili, że poziomem nie odbiegały od konferencji naukowych, w których na co dzień uczestniczą.
Zdecydowałem się wziąć udział w programie „Zdolny Uczeń – Świetny Student", ponieważ chciałem zbadać, czy dziennikarstwo jest tą dziedziną, w której chcę się rozwijać i pracować w przyszłości. Dzięki programowi miałem tę możliwość, żeby sprawdzić, czy to jest to, co chcę robić na co dzień. Mój udział w programie zaowocował dwoma odcinkami podcastu. Podcast jest właśnie dla tych, którzy zastanawiają się nad dołączeniem do programu.
– podkreśla Jakub Ciniewicz, jeden z tegorocznych uczestników programu.
Zyskujesz wiedzę i… coś jeszcze!
Udział w programie „Zdolny Uczeń – Świetny Student” to nie tylko okazja do rozwoju własnych zainteresowań, ale również szansa na dodatkowe benefity. Uczestnicy projektu uzyskują bezpłatny dostęp do zasobów Biblioteki UŁ, mogą brać udział w wybranych zajęciach akademickich oraz seminariach dla młodych badaczy. Absolwenci programu na pierwszym roku studiów realizowanych na UŁ mogą również ubiegać się o zniżkę w opłatach za akademik i starać się o indywidualny program studiów.
Kolejna, ósma edycja programu wystartuje wraz z początkiem nowego roku akademickiego. Uczniów zainteresowanych dołączeniem do akcji już dziś odsyłamy na specjalną podstronę na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego.
📸 Zobacz pełną fotorelację z wydarzenia
Tekst i zdjęcia: Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ