Szpila wzbudziła emocje i zainspirowała. Refleksje po spotkaniu autorskim w bibliotece EkSoc

Inspirująco, odważnie, empatycznie – takimi słowami można podsumować czwartkowe spotkanie z pisarką, ekofeministką, kulturoznawczynią i aktywistką Agnieszką Szpilą. Zadane pytania nawiązywały do treści książek „Bardo“, „Łebki od Szpilki“, „Heksy“ i „Octopussy“. Odpowiedzi pisarki, dotyczące m.in. wizji współczesnej akademii oraz potrzeby miejsca w jej strukturach dla dotąd marginalizowanych osób, narracji i problematyk badawczych, pobudziły audytorium do refleksji.

Przesłanie dla nauk społecznych: bardziej ludzkie relacje z innymi i normalizacja nienormatywnego

Emocje wzbudziły w szczególności wątki niepełnosprawności i nienormatywności, trudów macierzyństwa w Polsce oraz bycia kobietą na polskim uniwersytecie. W trakcie dyskusji osoby pracujące naukowo dzieliły się własnymi doświadczeniami rodzicielstwa, a także różnymi spostrzeżeniami na temat nie zawsze sprzyjających warunków pracy i złożonych relacji międzyludzkich w strukturach akademi. Zebranych połączyło przesłanie Szpili, że w relacjach, tak instytucjonalnych, jak i międzyludzkich, potrzebna jest koncentracja na poszanowaniu godności i podmiotowości człowieka. W pracy akademickiej kluczowe jest natomiast dążenie do społecznej normalizacji różnorodności oraz dopuszczanie do głosu narracji, które stają w obronie istot słabszych i dyskryminowanych, włączając w to środowisko naturalne jako nierozerwalnie związane z człowiekiem.

Spotkanie odbyło się 24 października 2024 o godz. 12.00 w Bibliotece Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Współorganizatorem wydarzenia była sekcja Socjologii Jakościowej i Symbolicznego Interakcjonizmu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Prowadzenie: prof. Krzysztof Konecki, dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ oraz mgra Hanna Kroczak.

Tekst: Hanna Kroczak
Fot.: Katarzyna Chojnacka