Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu. Zespół UniLodz opracował przewodnik skutecznego współdziałania władz samorządowych i mieszkańców miast

Współpraca i współdziałanie wielu podmiotów, zarówno w zakresie podejścia do kwestii adaptacji miast do zmiany klimatu jak i wykorzystywania technik deliberacyjnych w tym zakresie, są dziś konieczne. W ich skutecznym wdrażaniu pomóc może nowy przewodnik opracowany przez zespół z Uniwersytetu Łódzkiego.

rys. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Publikacja pt. "Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu. Przewodnik skutecznego współdziałania władz samorządowych i mieszkańców miast" podkreśla, jak ważna jest wymiana doświadczeń i dzielenie się wiedzą na temat sukcesów jak i trudności wykorzystywanych technik partycypacji, możliwości i ograniczeń.

Zespół autorski przewodnika ma nadzieję, że jego treść zainteresuje władze samorządowe i mieszkańców miast partycypacyjną adaptacją do zmian klimatu, zmotywuje do wdrażania prezentowanych technik i metod w kreowaniu miejskiej polityki klimatycznej, a także pozwoli doskonalić ten proces w praktyce.

Przewodnik jest efektem współpracy ekonomistów, socjologów i przyrodników z Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowali oni pod kierunkiem dr Agnieszki Rzeńcy z Instytutu Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Współpracowali przy tym z uczelniami z Bańskiej Bystrzycy, Trnawy, Budapesztu i Miszkolca, a także z administracją samorządową z Łodzi, Wrocławia, Lublina, Gdańska, Bańskiej Bystrzycy i Miszkolca.

Przewodnik powstał w ramach projektu IDUB pt. "Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu – przewodnik skutecznego działania władz i mieszkańców dla polskich i wschodnioeuropejskich miast” finansowanego w ramach konkursu „Wpływ nauki na społeczeństwo".

Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.


Materiał źródłowy: dr Agnieszka Rzeńca
Redakcja: dr Jakub Zasina