KIERUNEK: Zarządzanie dostępnością w praktyce
O studiach
Uczestnicy studiów mają szansę pozyskać wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie: audytowania barier dostępności w instytucji, tworzenia planów poprawy stanu dostępności, opracowywania raportu o stanie dostępności i innych zadań wynikających z Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ponadto nabędą wiedzę o wymogach prawa w zakresie różnych dziedzin dotyczących dostępności (prawo budowlane, standardy unijne, Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, zamówienia publiczne itp.). Zajęcia obejmować będą też tematykę wiedzy o niepełnosprawności/szczególnych potrzebach oraz praktycznego wdrażania dostępności w instytucji we wszystkich obszarach wymaganych Ustawą (dostępność architektoniczna, cyfrowa, informacyjno-komunikacyjna, usług i procedur).
Więcej informacji o studiach : https://www.uni.lodz.pl/zarzadzanie-dostepnoscia
Czas trwania
Kierownik studiów
dr Anisa Wykin
e-mail: anisa.wykin@eksoc.uni.lodz.pl
Sylwetka kandydata
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe "Zarządzanie dostępnością w praktyce” są ukończone studia wyższe (magisterskie, inżynierskie, licencjackie).
Studia przeznaczone są dla osób zajmujących się szeroko pojętą dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami w różnego rodzaju instytucjach takich jak jednostki administracji publicznej, placówki medyczne czy szkoły, jak również dla osób zajmujących się dostępnością w sektorach biznesowym i pozarządowym.
Dodatkowe informacje
Podstawowym celem studiów jest przekazanie wiedzy i wykształcenie w słuchaczach umiejętności z zakresu dostosowania instytucji do wymogów Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. 2019 poz. 1696) oraz Ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych (Dz. U. 2019 poz. 848).
Zadaniem nadrzędnym jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia funkcji koordynatora ds. dostępności, zarówno w jednostkach finansów publicznych, jak i w innych sektorach. Ponadto uczestnicy studiów otrzymają kompendium wiedzy oraz umiejętność korzystania z narzędzi do przeprowadzania audytów dostępności w ramach samooceny instytucji.
Studia obejmują 190 godzin zajęć i trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, podczas dwudniowych sesji.