O Konferencji Newkraine: przebudowa Ukrainy w zmieniającej się Europie
Jakich konsekwencji migracji z Ukrainy należy się spodziewać? Jakie wnioski można wysnuć z doświadczenia funkcjonowania gospodarstw rolnych w czasie wojny? Jak stymulować lokalny rozwój regionów Ukrainy? W jaki sposób polskie uczelnie mogą wesprzeć ukraiński system edukacji wyższej? Jakie finansowe instrumenty i mechanizmy zostaną wykorzystane do odbudowy kraju? Jaka jest rola integracji Ukrainy z rynkiem UE? Czy zbrodniarze wojenni poniosą odpowiedzialność za przestępstwa? O jakich rozwiązaniach pomocowych możemy mówić w kontekście traumy wojennej? Jak rozwijać przedsiębiorczość społeczną w Ukrainie? Uczestnicy konferencji będą omawiać m.in. powyższe zagadnienia.
Panele dyskusyjne
W ramach wydarzenia zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z aktywnym udziałem publiczności, poświęcone tak aktualnym tematom, jak:
-
reparacje i odpowiedzialność za zbrodnie wojenne;
-
migracje;
-
urbanistyka;
-
trauma wojenna;
-
szkolnictwo wyższe;
-
rolnictwo;
-
przedsiębiorczość społeczna;
-
handel i inwestycje.
Uczestnicy
Do udziału w konferencji w roli panelistów zaproszeni zostali akademicy i praktycy z Polski i z Ukrainy, co pozwoli zrealizować cel konferencji jakim jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli na temat wyzwań jakie niesie ze sobą rosyjska inwazja na Ukrainę w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Europie.
Partnerzy
Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Narodowy Politechnika Czernihowska oraz Ukraińsko-Polskie Akademickie Centrum Nauki i Kultury Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia W.N. Karazina.
Formuła i zapisy
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej – na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym i online. Dyskusje będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim (zapewniamy tłumaczenie wystąpień) oraz angielskim (bez tłumaczenia).
Formularz zgłoszeniowy, szczegóły i regulamin wydarzenia znajdują się na stronie Konferencji Newkraine
Program
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ