ZEROEMISYJNA MOBILNOŚĆ – CZY JESTEŚMY NA NIĄ GOTOWI?

Polskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych we współpracy z zespołem Eko Eksoc Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do udziału w webinarium

 

ZEROEMISYJNA MOBILNOŚĆ – CZY JESTEŚMY NA NIĄ GOTOWI?

30 marca 2023, 15:00 (MS Teams)

 

Dyskusja ekspercka poświęcona będzie ocenie dostępnych i przyszłych rozwiązań z perspektywy zrównoważonej transformacji mobilności w kierunku neutralności klimatycznej. Badania naukowe i innowacje będą miały duży wpływ na szybkość, z jaką te przemiany mogą się odbywać. Są kluczowe do realizacji celów Zrównoważonego Rozwoju, Porozumienia Paryskiego oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Cyfryzacja i nowe rozwiązania technologiczne mogą być jednak wystarczające. Osiągnięcie bezemisyjnej mobilności wymaga bowiem społecznej akceptacji dla nowych rozwiązań oraz transformacji w zakresie zachowań transportowych. Kształtowanie bezemisyjnej, efektywnej i odpornej mobilności zależy także od unijnych i krajowych regulacji prawnych, działań władz lokalnych oraz dostępnych instrumentów wspierających proces transformacji na rzecz klimatu, z zachowaniem zasad rozwoju zrównoważonego.

Wydarzenie będzie okazją do:

  • przeanalizowania wdrożonych / (nie)podjętych przez miasta działań na rzecz kształtowania zeroemisyjnej mobilności pasażerów i przewozów ładunków,
  • identyfikacji wspólnych problemów oraz indywidualnych rozwiązań/ różnych podejść w zakresie przyspieszenia działań w sferze zmian zachowań transportowych w kierunku zrównoważonej mobilności,
  • sformułowania rekomendacji służących przemodelowaniu usług w zakresie zrównoważonych, innowacyjnych i odpornych systemów mobilności i transportu.

Informacje organizacyjne

Wydarzenie

Webinarium Zeroemisyjna mobilność – czy jesteśmy na nią gotowi?

Link do spotaknia: 

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aRkn7vaCZPxeVuf70HBLEFfLY6dJcO2I8NjB3DAgtdi41%40thread.tacv2/1679348164525?context=%7b%22Tid%22%3a%2263441aef-da0e-4397-bb7e-f9d4705e963b%22%2c%22Oid%22%3a%22588eb945-f6ce-4d88-8ade-6fd4e0492a1a%22%7d

Termin

30.03.2023 r., godz. 15:00 – 16:30

Formuła wydarzenia

Online w systemie MS Teams 

Organizator wydarzenia

Polskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz EkoEksoc

 

Ramowy program konferencji

 

15:00 - 15:10 Otwarcie webinarium

 

15.10 - 15.30 Różnorodność, inkluzywność i zrównoważenie – zintegrowane systemy zrównoważonej mobilności

Z jakimi problemami/wyzwaniami mierzyły/mierzą się miasta w dążeniu do osiągnięcia spójnej, elastycznej i efektywnej mobilności zeroemisyjnej?

 

15:30- 15:50 Filar zeroemisyjnej mobilności – społeczna transformacja potrzeb i zachowań transportowych

Czy zakłócenia geopolityczne i dostępność innowacyjnych rozwiązań stworzyły nowe możliwości w zakresie mobilności i zmian behawioralnych? Jeśli tak, to w jaki sposób zostały wykorzystane w kontekście neutralności klimatycznej?

 

15:50 - 16:10 Patrząc w przyszłość – zrównoważone, zeroemisyjne, odporne  i innowacyjne systemy mobilności i transportu

Jakie działania / strategie /modele biznesowe są kluczowe dla przyspieszenia transformacji mobilności i transportu w Polsce w kierunku neutralności klimatycznej?

 

16:10 - 16:30 Dyskusja

 

16:30 Podsumowanie i zakończenie

Paneliści

 

Huber Barański

Prezes Zarządu, Fundacja Fenomen

Członek pierwszej Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, członek Miejskiej Rady Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zaangażowany w sprawy transportu w mieście, przestrzeni publicznej oraz rzecznictwem na rzecz zmian w samorządzie. Głównym obszarem działań organizacji w Łodzi jest transport zrównoważony z naciskiem na pieszych i rowerzystów; przestrzeń publiczna i angażowanie mieszkańców. W 2013 roku fundacja wyszła z inicjatywą stworzenia w Łodzi woonerfa na ul. 6 Sierpnia. Współautor koncepcji uspokojenia ruchu w centrum Olsztyna, strategii rozwoju dróg rowerowych w Łodzi oraz członek komitetu sterującego Łódzkiego Roweru Publicznego.

 

Monika Paradowska

Doktor, Uniwersytet Wrocławki

Specjalistka z zakresu ekonomii zrównoważonego rozwoju, ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, a także ekonomii międzynarodowej. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje głównie na kwestiach zrównoważonej mobilności, zrównoważonej konsumpcji oraz zmian klimatycznych. Jest aktywnie zaangażowana nie tylko w działalność naukową. Jako ekspertka współpracowała m.in. w gremiach formułujących rekomendacje dla aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej czy opracowania Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

 

Michał Suchanek

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego

Specjalista w zakresie mobilności, ekonomiki transportu oraz polityki transportowej. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje głównie na analizie zachowań transportowych mieszkańców miast, ocenie jakości życia w metropoliach oraz zastosowaniu metod ilościowych w ekonomii, a także   ekonomii w ochronie zdrowie.

Prowadzący

 

Małgorzata Burchard-Dziubińska,

Przewodnicząca PSEŚiZN, Profesor Uniwersytetu Łódzkiego

Specjalistka  w zakresie ekonomii środowiska i zasobów naturalnych oraz ekonomii rozwoju. Członkini Państwowej Rady Ochrony Środowiska i Komitetu Prognoz przy Prezydium PAN; ekspertka w zakresie polityki ekologicznej i ekonomii zrównoważonego rozwoju.

 

Urszula Motowidlak

Członek PSEŚiZN, Profesor Uniwersytetu Łódzkiego

Specjalistka w zakresie transportu zrównoważonego, nisko i zeroemisyjnej mobilności, w tym elektromobilności, infrastruktury transportowej, polityki transportowej, Ekspert w wielu panelach dyskusyjnych dotyczących problematyki zrównoważonego transportu i mobilności. Autorka i współautorka licznych ekspertyz w zakresie mobilności i transportu oraz logistyki zrównoważonej.

Ulotka do pobrania

 

 

 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB