Prorektorka UŁ na konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”

Dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ, prorektorka Uniwersytetu Łódzkiego ds. umiędzynarodowienia, reprezentuje naszą uczelnię na dorocznej konferencji poświęconej umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego pt. „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”. 350 uczestników z ponad 60 uczelni w Polsce obraduje na Uniwersytecie Gdańskim.

Gośćmi konferencji są m.in. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP; wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego dr Karolina Zioło-Pużak; dyrektorzy instytucji takich jak NAWA czy FRSE; rektorzy i prorektorzy uczelni publicznych i niepublicznych oraz osoby pracujący na rzecz umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.  

Otwierając obrady, prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, zwrócił uwagę na to, że konferencja organizowana jest w szczególnym czasie nie tylko dla programu Study in Poland (który świętuje swoje 20-lecie, a liczba studentów zagranicznych w Polsce przekroczyła magiczną liczbę 100 tysięcy), ale też czasie wyjątkowym, jeśli chodzi o to, co się dzieje w otoczeniu akademii.  

Procedowana jest tzw. ustawa wizowa, na którą jako środowisko bardzo czekamy; trwa wojna w Ukrainie, rozchwiane jest bezpieczeństwo międzynarodowe, Polska objęła właśnie prezydencję w Radzie UE… Te sprawy i wiele innych stawiają przed nami ogromne wyzwania. I do tego właśnie nawiązuje hasło konferencji, czyli „Umiędzynarodowienie wobec nowych wyzwań”

– mówił prof. Piotr Stepanowski. 

Min. Andrzej Szeptycki tłumaczył, że tzw. ustawa wizowa, która ma zostać wprowadzona wiosną 2025 roku, i będzie obowiązywać już przy rekrutacji na rok akademicki 2025/2026, ma zapewnić likwidację wąskich gardeł w rekrutacji studentów zagranicznych na polskie uczelnie oraz zapewnić, by byli to jak najlepsi młodzi ludzie. 

Ostatni rok był bardzo dynamiczny dla społeczności akademickiej w tym kontekście, przede wszystkim w związku z działaniami prowadzonymi przez rząd RP na rzecz wyeliminowania istniejących nieprawidłowości związanych z umiędzynarodowieniem. Wyzwaniem dla uczelni jest wprowadzenie takich działań, dzięki którym wszyscy studenci kształcący się w danej szkole wyższej będą stanowili jedno zintegrowane środowisko, niezależnie od języka, w którym się kształcą, czy kraju pochodzenia

– przekonywał min. Andrzej Szeptycki.

Prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRASP i rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odnosząc się do sprawy procedowanej obecnie ustawy wizowej, zwróciła uwagę na to, że środowisko akademickie miało szansę współpracować przy jej pisaniu: – Teraz z wielką nadzieją czekamy na ten akt prawny, bo wszystkim nam zależy na tym, by droga do uzyskania polskiej wizy studenckiej była klarowna, transparentna i szybka. To trzy warunki niezbędne do tego, by rosło umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. 

Na konferencję składa się szereg sesji i paneli tematycznych. Prof. Katarzyna de Lazari-Radek, prorektorka UŁ ds. umiędzynarodowienia, wzięła udział w sesji pt. „Relacje z absolwentami zagranicznymi jako istotny element procesu umiędzynarodowienia uczelni”. Mówiono na niej o znaczeniu budowania relacji z absolwentami zagranicznymi jako kluczowym elemencie strategii umiędzynarodowienia szkół wyższych. Uczestnicy podkreślali rolę emocji i więzi w tworzeniu trwałych relacji z absolwentami, które mogą wspierać działania promocyjne uczelni oraz jej rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Poruszono również tematykę współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, rolę absolwentów w budowaniu sieci powiązań z rynkiem pracy oraz ich wpływ na zwiększenie zatrudnialności studentów. Prezentowano dobre praktyki w zakresie przyczyniania się relacji z absolwentami do rozwoju uczelni i jej globalnej pozycji. 

Materiał: Study in Poland 
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB