Finlandia od lat przedstawiana jest jako przykład państwa, które wprowadziło skuteczne rozwiązania systemowe wpływające na wysoką jakość edukacji. Wiele osób zajmujących się tematem (w tym nauczyciele i nauczycielki), spogląda w jej kierunku z ogromną ciekawością, jednocześnie szukając rozwiązań, które można przenieść na grunt polski. Czy jest to w ogóle możliwe?
Fińskie spojrzenie na edukację wyznacza standardy i stanowi ogólnoświatowy przykład właściwie prowadzonej polityki oświatowej państwa. Mają na to jednak wpływ nie tylko decyzje polityczne, ale także określony sposób myślenia, filozofia kraju i codzienne funkcjonowanie fińskiej społeczności. Jak na tym tle jawi się Polska? Czy jest u nas możliwa druga Finlandia? Czy fińskie rozwiązania mogą pomóc w kształtowaniu polskiej polityki oświatowej? I czy Finowie mogliby nauczyć się czegoś od polskich nauczycieli i nauczycielek?
Wymienione zagadnienia stały się przyczynkiem do rozmowy z prof. Wojciechem Woźniakiem – autorem książki „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych”.
Spotkanie, które odbyło się 23 stycznia 2025 w Bibliotece Wolność, prowadziła Marta Szymczyk.