Pilotażowe badanie opinii o generatywnej sztucznej inteligencji w Polsce – projekt dr Remigiusza Żulickiego

Dr Remigiusz Żulicki z Katedry Metod i Technik Badań Społecznych Instytutu Socjologii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ poprowadzi projekt pt. „Generatywna sztuczna inteligencja w opiniach grup o cechach krańcowych. Badanie pilotażowe”. Projekt zrealizuje dzięki finansowaniu przyznanemu w ramach grantu MINIATURA 8.

Clarote & AI4Media / Better Images of AI / Power/Profit / CC-BY 4.0
Dr Remigiusz Żulicki

O projekcie

W ramach projektu naukowego MINIATURA 8 dr Remigiusza Żulickiego zrealizowane zostanie pilotażowe badanie opinii dotyczących generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) wśród trzech grup mieszkańców Polski, które cechują się krańcowymi postawami wobec nowoczesnych technologii. Wyniki tego badania posłużą do opracowania kwestionariusza do szeroko zakrojonego sondażu opinii publicznej.

Badanie zostanie przeprowadzone w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców, bowiem w takich koncentruje się środowisko data science. Wykonane zostaną trzy wywiady grupowe (FGI), po jednym dla każdej z grup, w pracowni fokusowej, na podstawie dostosowanego do grupy scenariusza, z użyciem technik projekcyjnych, z rejestracją audio i wideo. Wywiady o długości ok. 120 min posłużą do rozpoznania kategorii, w jakich wyrażane są opinie dotyczące GenAI, zrozumienia znaczenia kategorii oraz powiązań między tymi kategoriami, wyodrębnienia kategorii in vivo, oceny sentymentu wobec GenAI oraz wskazania obszarów, gdzie opinii brak. W każdym z wywiadów weźmie udział od 6 do 9 osób. 

AI

Sztuczna inteligencja zmienia świat. A może wcale nie? Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) zdobyły popularność w 2023 roku, wywołując falę komentarzy o ich wpływie na przyszłość ludzkości. ChatGPT, jedno z najpopularniejszych narzędzi GenAI, zdobył pierwsze 100 mln użytkowników w ciągu dwóch miesięcy, co było rekordem w historii platform internetowych. W Polsce w kwietniu 2023 ChatGPT używało 2,8 mln osób – ok. 10% osób używających internetu. GenAI wzbudza opiniotwórcze debaty o m.in. prawach autorskich, rynku pracy, edukacji, nierównościach, prywatności, manipulacji, dyskryminacji, etyce, środowisku naturalnym. Skrajne opinie oscylują między zagładą a zbawieniem ludzkości, co pobudza szum medialny i może sprzyjać interesom cyfrowych gigantów. Badania socjologiczne pozwolą dowiedzieć się, jakie rzeczywiście są opinie Polek i Polaków o rzekomo super-kontrowersyjnej sztucznej inteligencji. 

Gen AI 

GenAI to system AI, wykorzystujący dane cyfrowe i metody uczenia maszynowego do tworzenia treści. Narzędzia GenAI zdobyły popularność w 2023 roku, wywołując falę komentarzy o ich wpływie na przyszłość świata. ChatGPT będącej partnerem Microsoft firmy OpenAI, jedno z najpopularniejszych narzędzi GenAI, zdobył pierwsze 100 mln użytkowników w ciągu dwóch miesięcy, co było rekordem w historii platform internetowych. W Polsce w kwietniu 2023 ChatGPT używało 2,8 mln osób – ok. 10% polskich internautów. GenAI wzbudza opiniotwórcze debaty o m.in. prawach autorskich, rynku pracy, edukacji, nierównościach, prywatności, manipulacji, dyskryminacji, etyce, środowisku naturalnym. Skrajne opinie oscylują między zagładą a zbawieniem ludzkości , co pobudza szum medialny i może sprzyjać interesom cyfrowych gigantów. 

Więcej o badaczu: zremek.github.io 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB