Nagroda SKwP dla dr hab. Aleksandry Baszczyńskiej

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce już po raz 54. przyznało nagrody za najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości. Wśród laureatek znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, a wśród nich dr hab. Aleksandra Baszczyńska z Katedry Metod Statystycznych.

Nagroda Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

W LIV. edycji Konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości nagrodę honorową za książkę "Wypalenie zawodowe biegłych rewidentek i biegłych rewidentów w Polsce. Skala, przyczyny, skutki" otrzymali autorzy publikacji Aleksandra Baszczyńska (Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny), Przemysław Kabalski (Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania), Marzena Syper-Jędrzejak (Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania), Joanna Szwajcar (Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania) oraz Marta Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Zarządzania).

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce to największa i najstarsza organizacja w Polsce, która skupia osoby związane zawodowo z rachunkowością i finansami. Jednym z elementów działalności Stowarzyszenia jest organizacja Konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości. Prace zgłaszane na konkurs poddawane są podwójnej ocenie, a wśród kryteriów znajdują się takie czynniki jak stopień trudności tematu, twórczy wkład autora w rozwiązywanie tematu, dobór i wykorzystanie materiałów źródłowych, wartość teoretyczna i praktyczna pracy oraz poprawność ujęcia tematu. 

Publikacja "Wypalenie zawodowe biegłych rewidentek i biegłych rewidentów w Polsce. Skala, przyczyny, skutki"

Książka pt. „Wypalenie zawodowe biegłych rewidentek i rewidentów w Polsce. Skala, przyczyny, skutki” została wydana przez IUS Publicum Wydawnictwo Instytutu Prawa Gospodarczego sp. z o.o. w Katowicach w 2022 r. Książka przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez zespół w ramach prac Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości. Dotyczyło ono skali oraz głównych przyczyn i skutków wypalenia zawodowego wśród polskich biegłych rewidentów. Stwierdzono, że problem wypalenia jest wśród nich dość poważny, a głównymi jego przyczynami są bardzo długi czas pracy skutkujący silnym konfliktem roli zawodowej i rodzinnej, a także nadmierne wymagania klientów. Stan wypalenia ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie i zdrowie, ale także na efektywność pracy. Warto dodać, że jest to pierwsze takie badanie w Polsce. Książka, mimo że prezentuje wyniki badania naukowego, ma duże walory praktyczne. Można z niej dowiedzieć się, jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu na poziomie jednostkowym, organizacyjnym i instytucjonalnym, Jest do pobrania całkowicie bezpłatnie ze strony https://www.cibr.wz.uni.lodz.pl/nasze-badania/opublikowane-w-ksiazkach. Autorzy mają zamiar kontynuować badania problemów w zawodzie biegłego rewidenta.  Nagrodzona monografia była częściowo dofinansowana z Rezerwy Dziekana na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

 

Tekst: dr hab. Aleksandra Baszczyńska
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB