Badacze i badaczka Instytutu Socjologii UŁ w projektach z grantami MNiSW

Miło nam poinformować, że Sekcja Socjologii Niepełnosprawności PTS reprezentowana przez wykładowców Instytutu Socjologii UŁ w osobach prof. Jakuba Niedbalskiego, dr Joanny Sztobryn-Giercuszkiewicz oraz dr. Zbigniewa Głąba, we współpracy z Polskim Towarzystwem Zespołu Aspergera, otrzymała wsparcie finansowe w ramach dwóch konkursów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w programie Doskonała Nauka II – Wsparcie monografii naukowych dla projektu „Niepełnosprawność i praca” (MONOG/SN/0171/2024/02) wydana zostanie monografia naukowa poświęcona zagadnieniom pracy osób z niepełnosprawnościami.

W monografii podejmowane będą wątki odnoszące się do różnych form aktywizmu i mobilizacji osób z niepełnosprawnościami w odniesieniu do szeroko rozumianej pracy, w tym pracy zdalnej, cyfryzacji pracy, ale również problematyki prekaryzacji i nierówności w pracy oraz pracy nieodpłatnej, w tym pracy opiekuńczej ujętych w kontekście uwarunkowań rzeczywistości (post)pandemicznej. Monografia zostanie wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. 

Natomiast w ramach projektu „Niepełnosprawność – to warto wiedzieć” (POPUL/SN/0472/2024/02), który zdobył grant w programie Społeczna odpowiedzialność nauki II – moduł: Popularyzacja nauki w latach 2025-2026 zorganizowanych zostanie cykl 15 otwartych seminariów popularnonaukowych online dotyczących badań odnoszących się do różnych aspektów niepełnosprawności, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

W obu przypadkach istotny nacisk został położony na wymiar aplikacyjny. Projekty skierowane są bowiem zarówno do przedstawicieli nauki, jak i praktyków, zwłaszcza osób zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej, instytucjach pomocowych, a także organizacjach pozarządowych i rządowych, których jednym z zasadniczych obszarów działania jest diagnozowanie sytuacji osób z niepełnosprawnościami i projektowanie zmian mających na celu aktywizację reprezentantów tego środowiska. 

Sekcja PTS Socjologii Niepełnosprawności
https://ssn-pts.pl/
https://www.facebook.com/SSNPTS


prof. Jakub Niedbalski - jest socjologiem, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, pracownikiem naukowo-dydaktyczny zatrudnionym w Katedrze Socjologii Organizacji i Zarządzania Instytutu Socjologii UŁ. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu socjologii niepełnosprawności, socjologii jakościowej oraz komputerowej analizie danych jakościowych. Prowadzi badania poświęcone aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, w tym dotyczące sytuacji społeczno-kulturowej, strukturalnej, polityczno-prawnej i ekonomicznej tej kategorii osób i ich rodzin. Zajmuje się także badaniem podmiotów oraz instytucji wspomagających osoby z niepełnosprawnościami.

dr Joanna Sztorbyn-Giercuszkiewicz – psycholog, dr nauk społecznych w zakresie socjologii. Pracuje w Katedrze Socjolo­gii Stosowanej i Pracy Socjalnej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jako praktyk od ponad 15 lat zajmuje się wsparciem edukacyjnym studentów z niepełnosprawnościami, co ma też odzwierciedlenie w jej zainteresowaniach nauko­wych, koncentrujących się na procesach zarządzania niepełnosprawnością w szkolnic­twie wyższym, włączającej edukacji akademickiej, dostępności instytucji szkolnictwa wyższego dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jest członkiem Komisji ds. Wyrównywa­nia Szans Edukacyjnych przy KRASP oraz wiceprzewodniczącą Sekcji Socjologii Niepeł­nosprawności Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

dr Zbigniew Głąb – dr nauk humanistycznych, Uniwersytet Łódzki. Historyk i socjolog. Adiunkt w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny; Kierownik Centrum Studiów nad Niepełnosprawnością i Dostępnością. Specjalizuje się w socjologicznych aspektach polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i koncepcji samodzielnego życia. Do jego zainteresowań należy deinstytucjonalizacja wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami (w szczególności mieszkalnictwa i pomocy osobistej). Od wielu lat działa w organizacjach pozarządowych wspierających procesy emancypacyjne osób z niepełnosprawnościami. 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB