Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w programie Doskonała Nauka II – Wsparcie monografii naukowych dla projektu „Niepełnosprawność i praca” (MONOG/SN/0171/2024/02) wydana zostanie monografia naukowa poświęcona zagadnieniom pracy osób z niepełnosprawnościami.
W monografii podejmowane będą wątki odnoszące się do różnych form aktywizmu i mobilizacji osób z niepełnosprawnościami w odniesieniu do szeroko rozumianej pracy, w tym pracy zdalnej, cyfryzacji pracy, ale również problematyki prekaryzacji i nierówności w pracy oraz pracy nieodpłatnej, w tym pracy opiekuńczej ujętych w kontekście uwarunkowań rzeczywistości (post)pandemicznej. Monografia zostanie wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Natomiast w ramach projektu „Niepełnosprawność – to warto wiedzieć” (POPUL/SN/0472/2024/02), który zdobył grant w programie Społeczna odpowiedzialność nauki II – moduł: Popularyzacja nauki w latach 2025-2026 zorganizowanych zostanie cykl 15 otwartych seminariów popularnonaukowych online dotyczących badań odnoszących się do różnych aspektów niepełnosprawności, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
W obu przypadkach istotny nacisk został położony na wymiar aplikacyjny. Projekty skierowane są bowiem zarówno do przedstawicieli nauki, jak i praktyków, zwłaszcza osób zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej, instytucjach pomocowych, a także organizacjach pozarządowych i rządowych, których jednym z zasadniczych obszarów działania jest diagnozowanie sytuacji osób z niepełnosprawnościami i projektowanie zmian mających na celu aktywizację reprezentantów tego środowiska.
Sekcja PTS Socjologii Niepełnosprawności
https://ssn-pts.pl/
https://www.facebook.com/SSNPTS
prof. Jakub Niedbalski - jest socjologiem, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, pracownikiem naukowo-dydaktyczny zatrudnionym w Katedrze Socjologii Organizacji i Zarządzania Instytutu Socjologii UŁ. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu socjologii niepełnosprawności, socjologii jakościowej oraz komputerowej analizie danych jakościowych. Prowadzi badania poświęcone aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, w tym dotyczące sytuacji społeczno-kulturowej, strukturalnej, polityczno-prawnej i ekonomicznej tej kategorii osób i ich rodzin. Zajmuje się także badaniem podmiotów oraz instytucji wspomagających osoby z niepełnosprawnościami.
dr Joanna Sztorbyn-Giercuszkiewicz – psycholog, dr nauk społecznych w zakresie socjologii. Pracuje w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jako praktyk od ponad 15 lat zajmuje się wsparciem edukacyjnym studentów z niepełnosprawnościami, co ma też odzwierciedlenie w jej zainteresowaniach naukowych, koncentrujących się na procesach zarządzania niepełnosprawnością w szkolnictwie wyższym, włączającej edukacji akademickiej, dostępności instytucji szkolnictwa wyższego dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jest członkiem Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy KRASP oraz wiceprzewodniczącą Sekcji Socjologii Niepełnosprawności Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
dr Zbigniew Głąb – dr nauk humanistycznych, Uniwersytet Łódzki. Historyk i socjolog. Adiunkt w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny; Kierownik Centrum Studiów nad Niepełnosprawnością i Dostępnością. Specjalizuje się w socjologicznych aspektach polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i koncepcji samodzielnego życia. Do jego zainteresowań należy deinstytucjonalizacja wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami (w szczególności mieszkalnictwa i pomocy osobistej). Od wielu lat działa w organizacjach pozarządowych wspierających procesy emancypacyjne osób z niepełnosprawnościami.