BUDŻET OBYWATELSKI NA EKSOCU 2023/24

Budżet obywatesli na eksocu

 

Ogłaszamy drugą edycję Budżetu Obywatelskiego Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, dzięki któremu wszyscy studenci i pracownicy EkSocu mogą składać propozycje projektów, a potem wziąć udział w głosowaniu na te najciekawsze!

Na realizację zadań przeznaczyliśmy 80 tys. zł (40 tys. na zadania studenckie i 40 tys. na zadania pracownicze).

GŁOSOWANIE EDYCJA 2023 (5-10 GRUDNIA 2023)

Szanowni Państwo, 

Zachęcamy do głosowania na projekty zgłoszone przez Państwa kolegów i koleżanki w EkSocowym Budżecie Obywatelskim 2023. Każdy głosujący może głosować na nie więcej niż trzy projekty ze swojej puli, tzn. pracownicy mogą głosować na projekty pracownicze, a studenci na projekty studenckie. Każda głosująca osoba przy przydziela on 3, 2 i 1 punkt odpowiednio projektowi najbardziej, średnio i najmniej preferowanemu, łącznie nie można przyznać więcej niż 6 punktów. W głosowaniu można wziąć udział tylko raz.

Zasady głosowania:

  • głosujemy od dziś (5.12) do końca dnia w niedzielę 10.12.2023;
  • każda głosująca osoba może oddać 3, 2 i 1 punkt na max. trzy wybrane projekty;
  • łącznie nie można przyznać więcej niż 6 punktów;
  • w głosowaniu można wziąć udział tylko raz;
  • studenci głosują na projekty studenckie, pracownicy na pracownicze;
  • opisy i linki do głosowania znajdziecie na stronie BO - www.eksoc.uni.lodz.pl/bo


Opisy projektów znajdziecie Państwo poniżej. 

Zagłosuj: Formularz głosowania

pasek

PROJEKTY PRACOWNICZE EDYCJA 2023

Projekt zakłada zakup dwóch ręcznych przewodowych czytników kodów kreskowych w technologii 1D i 2D (QR) z możliwością odczytu kodów z papieru, plastiku, a także ekranów monitorów, smartfonów, tabletów etc. do Biblioteki Wydziałowej.

Zestaw zawiera czytnik, kabel USB i podstawkę. Czytnik ma zastosowanie w odczytywaniu mlegitymacji (czynność tę wykonuje pracownica Biblioteki Wydziałowej), część czytelników posiada już takie legitymacje, a z pewnością w przyszłości większość studentów będzie takie posiadała. Czytniki bardzo ułatwią identyfikację czytelnika podczas procesu wypożyczania, a co za tym idzie, spowodują krótszy okres oczekiwania w kolejce. Jest to istotne dla naszych czytelników w okresie natężonego ruchu w wypożyczalni. Zależy nam, aby Biblioteka Wydziałowa spełniała oczekiwania i zaspakajała potrzeby wszystkich czytelników. Stawiamy na nową jakość cyfrowych usług.

Szacunkowy koszt: 2400 zł 

Projekt "Neony na EkSocu" zakłada wykonanie pięciu neonów – napisów, które oznaczą i udekorują pięć przestrzeni na naszym Wydziale.

Na przestrzeni lat niektóre miejsca na EkSocu otrzymały od społeczności Wydziału nazwy, które rozpoznawalne i wykorzystywane są w większości przez długoletnich pracowników, oraz część blisko zaprzyjaźnionych z Wydziałem studentów. Aby zachować to nazewnictwo i wypromować je także wśród studentów, projekt zakłada wykonanie neonów „Ring”, „Ściek”, „Palma”, „Pawilon”, oraz napisu „Basen”:

  • Ring – tak nazywają pracownicy i studenci wyremontowaną przestrzeń z muralem na trzecim piętrze budynku D. Nazwa pochodzi od poprzedniej aranżacji tej przestrzeni przypominającej ring bokserski.
  • Ściek – to nazwa miejsca znajdującego się po prawej stronie od wejścia do budynku D, gdzie wcześniej zlokalizowany był bufet.
  • Palma – to nazwa wykorzystywana przez pracowników opisująca budynek E, w którym znajdywała się wcześniej przychodnia akademicka. Przychodni nie ma, nazwa została.
  • Pawilon – tak o budynku T mówią pracownicy z bardzo długim stażem, prawdopodobnie dlatego, że w tym budynku znajdował się kiedyś Pawilon Technik Obrachunkowych.
  • Basen - tą nazwą studenci Wydziału nazywają przestrzeń pod szklanym dachem w budynku D, ponieważ jest tam ciepło, świeci słońce, jest dużo szkła i leżaki, a podłoga przypomina taflę basenu.

Neony będą wykonane energooszczędną technologią LED. Dzięki powstaniu neonów, Wydziałowe nazewnictwo nie odejdzie w zapomnienie i stanie się ciekawostką na skalę Uniwersytetu, a także wizualnie ożywi wybrane przestrzenie. Być może neony zainspirują pracowników do przypomnienia sobie innych podobnych nazw miejsc na Wydziale, używanych w przeszłości.

Szacunkowy koszt: 20 000 zł 

Celem projektu jest zakup wielkoformatowej kolorowej drukarki umożliwiające wydruki nawet w formacie A0 (841 mm x 1189 mm).

Będzie to urządzenie o parametrach odpowiednich do okazjonalnych wydruków w niestandardowych formatach (większych niż A4 i A3). Zakup takiego urządzenia podniesie możliwości urozmaicenia Zajęć na Wydziale poprzez możliwość wydruku dużych plansz, arkuszy na ćwiczenia, warsztaty np. do pracy w grupach, niskonakładowe drukowanie plakatów na wydarzenia, testowe drukowanie materiałów promocyjnych przed zleceniem druku w dużej ilości, itp. Posiadanie plotera, tego typu na Wydziale, znacznie zredukuje czas sporządzania wydruków (brak konieczności wypełniania dokumentów i zamawiania usługi z przetargu, oczekiwanie na realizację zamówienia i dostarczenie wydruku). Tym samym czas potrzebny do ostatecznego otrzymania „kopi” zmniejszy się z kilku dni, do kilku minut. Nadmienić należy, iż nie będzie to wielkogabarytowe, profesjonalne urządzenie, jakim dysponuje komercyjna drukarnia. Celem tego projektu jest bowiem zakup „drukarki”, której parametry, rozmiary i koszty eksploatacji dopasowane będą do okazjonalnych, kilkustronicowych, niestandardowych wydruków na potrzeby prowadzenia wykładów, ćwiczeń, działalności kół naukowych, promocji, testowania projektów graficznych przez finalnym zamówieniem dużej ilości. Elementami urządzenia będzie: Ploter kolorowy wraz z podstawą/stojakiem.

Szacunkowy koszt: 12 000 zł 

Ponad połowa społeczności EkSocu to kobiety: tworzy ją około trzystu pracownic i około trzech tysięcy studentek. Każda z nich może być ofiarą ubóstwa menstruacyjnego lub „dobrą siostrą”, która nie boryka się z takim problemem, ale chętnie wesprze inne kobiety w potrzebie.

Inicjatywa Różowa skrzyneczka walczy z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewniając bezpłatny dostęp do środków higieny zgodnie z zasadą „Weź, jeśli potrzebujesz. Zostaw, jeśli masz nadmiar”. Służy także jako dodatkowa pomoc w sytuacjach awaryjnych, która może spotkać każdą z nas. Niezależnie od przyczyny, obecność takich skrzyneczek poprawi komfort psychiczny wszystkich kobiet przebywających na Wydziale. Zgłaszany projekt zakłada zakup różowych skrzyneczek do wszystkich 41 damskich toalet na Wydziale wraz z ich zaopatrzeniem w pierwszym roku funkcjonowania inicjatywy. W kolejnych latach skrzyneczki powinny być uzupełniane przez wydziałową społeczność z finansowym i administracyjnym wsparciem władz Wydziału oraz odpowiednich centrów, odpowiedzialnych za zaopatrzenie i dystrybucję innych środków higienicznych. Przyjęto, że skrzyneczki zamontują pracownicy techniczni Wydziału, co nie wygeneruje dodatkowych kosztów.

Szacunkowy koszt: 13 325 zł 

Wyjątkowe stacjonarne rowery, dzięki którym pożytecznie, miło i zdrowo spędzisz czas. Tego nie powinno zabraknąć na Wydziale! Pedałujesz, konwersujesz, kondycję podtrzymujesz, kilogramy redukujesz, a do tego smartfona ekologicznie ładujesz!

Głosuj na designerskie, stacjonarne rowery (dwa, dla towarzystwa) z funkcją ładowania urządzeń mobilnych podczas pedałowania. ZGŁOSZENIE W RAMACH INICJATYWY EKO EKSOC

Informacje dodatkowe:

  • Rowery dają możliwość ładowania urządzeń mobilnych w trzech standardach: micro usb, usb C, iPhone.
  • Napięcie ładowania 5V, moc ok. 2 A.
  • W zestawie standardowym znajduje się rower i podstawka - uchwyt na ładowany telefon.
  • Jako opcję dodatkową wybrano licznik wytworzonej energii.
  • Rowery mogą być dostarczone w każdym kolorze z palety RAL stanowiąc dodatkowo atrakcyjny element przestrzeni.

Szacunkowy koszt: 10 800 zł 

Pokój wyciszeń i relaksacji służyłby do krótkiego odpoczynku od zgiełku i pędu, którymi naznaczona bywa często praca akademicka. Jednak jego zasadniczym przeznaczeniem byłoby wykorzystanie w kryzysowych/awaryjnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć zarówno pracownikom, jak i studentom, czyli chwil gwałtownego pogorszenia się samopoczucia fizycznego i psychicznego (migrena, silny stres, atak paniki itp.). Pełniłby funkcję krótkoterminowego (od kilku minut do kilku godzin, gdyby była taka potrzeba) „schronienia”, również jako „poczekalnia” w przypadku oczekiwania na pomoc z zewnątrz (bliskich lub profesjonalistów). Wówczas służyłby również studentom. Ważne, aby pokój ten znajdował się na uboczu, z dala od hałasów dochodzących z zewnątrz (najlepiej nie od ulicy) oraz z budynku (najlepiej gdzieś na końcu korytarza, w pobliżu toalety). W celu spełnienia funkcji wyciszającej ściany pokoju (i ewentualnie podłoga) powinny zostać pokryte materiałem wyciszającym (pianką polisensoryczną) a okna posiadać rolety zmniejszające hałas.

Wyposażenie pokoju powinno obejmować meble, na których można się wygodnie rozsiąść (fotel do masażu lub fotel z matą masującą, duża pufa), jak i położyć (kanapa lub materac rehabilitacyjny), oraz sprzęt grający do słuchania relaksacyjnej muzyki (plus słuchawki).

W sytuacji, gdyby z pokoju korzystać miało jednocześnie więcej osób niż jedna w tym samym czasie przydatny byłby fotel ze ściankami bocznymi umożliwiający odizolowanie się od innych osób (alternatywą dla niego mógłby być parawan). Dodatkowym wyposażeniem pokoju mogłoby być kolorowe oświetlenie dostosowywane do potrzeb użytkowników. Docelowo w pokoju mogłyby znajdować się mniejsze przedmioty do relaksacji (np. piłeczki antystres) oraz książki (zarówno poradnikowe na temat m.in. radzenia sobie ze stresem, jak i beletrystyczne dla uspokojenia skołatanych myśli).

Szacunkowy koszt: 40 000 zł

Pokój short fitness służyłby do krótkiego aktywnego odpoczynku dla pracowników Wydziału. Jego funkcja byłaby prozdrowotna (zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego). Chodzi o możliwość skorzystania z pokoju w przerwie między zajęciami (zwłaszcza podczas wielogodzinnego dnia pracy) w celu odciążenia kregosłupa i stawów po długim okresie siedzenia lub stania podczas wykonywania obowiązków), ale też w celu zrelaksowania się w trakcie intensywnego i długiego dnia pracy. Wyposażenie pokoju powinno obejmować antypoślizgową wykładzinę na podłodze oraz sprzęt fitness niewymagający nadzoru specjalistów. Opisaną powyżej funkcję pokoju mogłyby zapewnić: drabinki na ścianie, materace rehabilitacyjne, ławeczka do ćwiczeń, piłki i taśmy do ćwiczeń.

Szacunkowy koszt: 40 000 zł

PROJEKTY STUDENCKIE - EDYCJA 2023

Projekt zakłada rewitalizację dawnego bufetu, zwanego potocznie „Ściekiem”. Chcielibyśmy go przekształcić w strefę pracy i relaksu zarówno dla studentów i pracowników. W pomieszczeniu będzie można odgrzać posiłek w przeznaczonych do tego mikrofalach, jak i przygotować kawę/herbatę. Dawny ,,Ściek” będzie posiadać strefy ładowania, które będą pomocne podczas pracy lub odpoczynku. Zdajemy sobie sprawę, że zaproponowane przez nas rozwiązania, przekraczają planowany budżet, natomiast po konsultacjach z Dziekanami i CAT naszego Wydziału, wiemy, że w przypadku wybrania przez studentów naszego projektu, uda się pozyskać resztę potrzebnych środków. Po zrealizowaniu projektu, zostanie ogłoszony konkurs na nazwę nowej przestrzeni.

Szacunkowy koszt: 40 000 zł 

Projekt ma na celu zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higienicznych (podpasek, tamponów, wkładek higienicznych) w toaletach damskich na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, a tym samym walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Same różowe skrzyneczki jeszcze w tym roku zostaną zamontowane w trzech toaletach na Wydziale, potrzebujemy natomiast środków do ich wyposażenia. Według badania przeprowadzonego przez Kulczyk Foundation, ubóstwo menstruacyjne dotyka co piątą osobę menstruującą w Polsce, wiemy, że problem może dotyczyć także członkiń Eksocowej społeczności. Z środków higienicznych skorzystać będą mogły wszystkie osoby, niezależnie od tego, czy są dotknięcie ubóstwem menstruacyjnym. Wg szacunkowych wyliczeń na oficjalnej stronie akcji Różowych Skrzyneczek, przy 100 miesiączkujących osobach koszt uzupełniania skrzynki przez rok akademicki wynosi około 500 zł.

Szacunkowy koszt: 2400 zł 

Ogród sensoryczny to nowe miejsce na terenie Wydziału sprzyjające odpoczynkowi. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni ogólnodostępnej, zielonej, wyposażonej w rośliny sensoryczne, ławki i inne elementy małej architektury. Przerwa od nadmiernych bodźców, które nas otaczają, skupienie się na swoich odczuciach to tylko niektóre z zalet ogrodu sensorycznego, które przyczynią się do poprawy zdrowia i samopoczucia społeczności Wydziału. Ogród sensoryczny może również pełnić funkcję edukacyjną i stać się częścią działań w ramach akcji #EkoEkSoc!

Szacunkowy koszt: 40 000 zł 

Strefa ta to nie tylko miejsce dla miłośników tenisa stołowego, ale również przestrzeń, która buduje wspólnotę. Nasi studenci zasługują na atrakcyjne i bezpieczne miejsce do rozwijania swojego talentu.

Dlatego pragniemy zainwestować w kompleksową renowację tej strefy, aby stała się jeszcze bardziej dostępna i przyjazna dla wszystkich. Poprawimy infrastrukturę, zainstalujemy nowoczesne stoły tenisowe i dostosujemy teren do potrzeb osób z ograniczeniami. Dodatkowo stworzymy potencjał wprowadzenia regularnych warsztatów i turniejów, aby zacieśnić więzi społecznościowe i rozwijać umiejętności naszych graczy.

Renowacja Strefy Tenisa Stołowego nie tylko ułatwi dostęp do aktywności sportowej, ale również stworzy miejsce, gdzie wszyscy – bez względu na wiek czy umiejętności – mogą czerpać radość z gry w tenisa stołowego. Wierzymy, że ta inwestycja przyniesie korzyści nie tylko dla obecnych, ale także przyszłych pokoleń.

Poprzez wsparcie tego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego, możemy razem uczestniczyć w tworzeniu lepszego środowiska dla naszej społeczności. Zagłosuj na "Renowację Strefy Tenisa Stołowego" i wspólnie sprawmy, że nasze miasto będzie miejscem, gdzie każdy może cieszyć się aktywnością fizyczną i wspólnymi chwilami. 

Szacunkowy koszt: 5000 zł 

I EDYCJA BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA EKSOCU

Piewsza edycja Budżetu Obywatelskiego na EkSocu odbyła się w 2018 roku. Wówczas w głosowaniu wzięło udział 277 osób (157 studentów, 3 doktorantów i 117 pracowników).

Zostały zgłoszone następujące projekty:

PULA STUDENCKA:

  • Student relax room / Student relax room 
  • Zagrody cichej nauki / Quiet study rooms  
  • Pokój socjalny dla studentów oraz studentek / Social room for students 
  • Plenerowa strefa wypoczynku / Outdoor relaxation area 
  • Pszczoły na wydziale, czyli pasieka na dachu budynku "E" / Bees at the Faculty – bee yard on the E building roof  
  • Modernizacja wydziałowej przestrzeni łazienkowej / Hangers in toilets  
  • Rowerowy EkSoc / Cycling EkSoc
  • Konferencja What's on Earth / Conference What's on Earth  
  • Pokój dla matki lub ojca z dzieckiem / A room for a parent and a child 
  • Eko EkSoc, czyli zakup budek lęgowych dla ptaków / Eco EkSoc – purchase of nest boxes for birds  
  • Kontaktuj się! / Be in touch! 


PULA PRACOWNICZA (doktoranci i pracownicy):

  • Zadaszony parking rowerowy dla EkSocu wraz ze stacją obsługi roweru / Covered Cycling Rack at EkSoc with bicycle service station   
  • Zakup defibrylatora AED (CU-SP 1) z wyposażeniem / Purchase of automated external defibrillator 
  • Płynie praca bez stresu, gdy kawa leci z ekspresu / More coffee, less stress 
  • Źródełka wody pitnej / Drinking watter springs 
  • Projekt stworzenia Sali Rekreacyjnej / Recreation Room       
  • Toaleta z prysznicem / Toilet with a shower        
  • Sportowy EkSoc / Sporty EkSoc       
  • Tu byłem. EkSoc przyciąga! / I was here. Magnetic EkSoc 

Zwycięskimi projektami były modernizacja i wyposażenia Ringu - strefy nauki i relaksu oraz budowa zadaszonej wiaty rowerowej ze stacją naprawczą. 

Pomysły społeczności Wydziału zainspirowały nas także do zrealizowania poza BO następujących projektów:

  • zakupu defibrylatora z wyposażeniem
  • zamontowanie wieszaków na drzwiach w toaletach;
  • zawieszenia budek lęgowych dla ptaków na terenie kampusu
  • postawienia pasieki i domku do apiterapii
  • zamontowania tablicy magnetycznej na kartki i magnesy na Ringu