UŁ koordynatorem projektu Horyzont Europa o wartości 4 mln euro!

Uniwersytet Łódzki otrzymał prestiżowy grant Komisji Europejskiej finansowany z programu Horyzont Europa, w którym występujemy w roli koordynatora konsorcjum liczącego 17 partnerów. Jest to pierwsza przyznana UŁ koordynacja projektu konsorcyjnego, finansowanego bezpośrednio z programu Horyzont Europa! Koordynatorem grantu jest dr hab. Mariusz Granosik, prof. UŁ z Wydziału Nauk o Wychowaniu.

Flaga Unii Europejskiej i napis: 4 mln Euro na projekt koordynowany przez naukowców UniLodzi

Diagnoza problemu

Wzrost autorytaryzmu, ekstremizmu politycznego, dezinformacji oraz niedostateczne zaangażowanie młodzieży to ważne współczesne wyzwania dla demokracji europejskiej. Projekt jest odpowiedzią na tradycyjnie niski poziom udziału młodzieży w polityce, poprzez wykorzystanie jej potencjału i aspiracji oraz innowacyjne podejścia. Założeniem jest aby przekształcać europejskie obywatelstwo i demokrację poprzez angażowanie i wspieranie młodzieży, tworzyć bardziej włączające procesy demokratyczne i opracowywać polityki dostosowane do różnych potrzeb, perspektyw i ambicji europejskiej młodzieży, zwłaszcza tej, która jest obecnie niedostatecznie reprezentowana.

Dotacja na działania

Komisja Europejska zauważyła i doceniła pomysł łódzkich naukowców zatytułowany: 

„Visionary roadmaps: Crafting an Inclusive and Participatory European Democracy with Youth and Communities
(Youth for Europe / YOUROPE)”

przyznając łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 3 999 598,75 €, z czego dla UŁ przypada 496 132,50 €.

Co się wydarzy?

Jak mówi dr hab. Mariusz Granosik, prof. UŁ – koordynator grantu: 

Projekt ma na celu zmiane (poszerzenie) sposobów rozumienia obywatelskości i sposobów uczenia jej w szkołach średnich w Europie. Będziemy wprowadzać do wybranych szkół w 7 krajach Europejskich (Polska, Czechy, Niemcy, Finlandia, Holandia, Wielka Brytania, Turcja) innowacyjny pomysł na edukacje poprzez własne badania (Research-Based Education), uczniowie zamiast wiedzy o obywatelskości będą prowadzić badania w swoich i innych społecznościach lokalnych (Community-Led Research and Action) rozpoznając jak się przejawia zaangażowanie we wspólne sprawy. Szczególnie ważne jest tu objecie badaniami uczniów środowisk/sąsiedztw defaworyzowanych (uboższych, imigranckich, "robotniczych"). Wiedzą którą zdobędą i przeanalizują będą się następnie dzielić z kolegami z innych krajów europejskich oraz Europejskiego Młodzieżowego Parlamentu, który jest również członkiem konsorcjum. 

I dodaje:

Co ważne, w projekcie zarezerwowano również środki dla młodych badaczy (uczniów), ponieważ demokracja to równe traktowanie wszystkich jej uczestników oraz ich przekonań. Zatem, środowisko uczenia się będzie tworzone nie tylko w oparciu o wspólnie konstruowaną wiedzę, ale również demokratyczne reguły jej tworzenie i wynagradzania.

Równolegle prowadzone będą badania bibliometryczne oraz ankietowe na temat obywatelskości w programach szkolnych w krajach partnerskich. Wnioski z tych badań zostaną zestawione z rezultatami badań uczniów. W efekcie powstaną plany działania (road maps) poszerzające przestrzenie demokratyczne Europy (głównie w edukacji) o perspektywy obywatelskości do tej pory w nich nieobecne. Te wizje przyszłości będą popularyzowane m.in. w Radzie Europejskiej w ramach jednego z jej filarów: stałej Konferencji Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych (CINGO).

Formalnie projekt trwać będzie 3 lata a ze strony UŁ zaangażowane są

Czym jest „Horyzont Europa”?

„Horyzont Europa” to program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027.
Celem programu jest wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, w tym poprzez opracowanie rozwiązań służących realizacji priorytetów politycznych, takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa. Program przyczynia się również do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz pobudza konkurencyjność i wzrost gospodarczy. Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.

Warto nadmienić, że Uniwersytet Łódzki jest wśród 12 najlepszych uczelni publicznych w kraju będących beneficjentami Programu Horyzont Europa pod względem wysokości pozyskanych środków.

Dlaczego potrzebujemy programu „Horyzont Europa”?

Przyszły rozwój i dobrobyt Europy zależą od tego, czy zdoła ona pozostać światowym liderem badań i innowacji. „Horyzont Europa” zapewnia niezbędne środki, by tak się stało.
Zadaniem programu jest zagwarantowanie, że wkład UE w dziedziny nauki i technologii pomoże stawiać czoła poważnym globalnym wyzwaniom w obszarach krytycznych takich jak zdrowie, starzenie się, bezpieczeństwo, zanieczyszczenie i zmiana klimatu.
Oczekuje się, że w latach 2021–2027 dzięki programowi utworzonych zostanie nawet 100 000 miejsc pracy w obszarach badań i innowacji. Szacuje się także, że w ciągu 25 lat zwiększy on unijne PKB nawet o 0,19%. 
Środki z programu Horyzont Europa dostępne są zarówno na badania podstawowe jak i stosowane, dla sektora akademickiego i pozaakademickiego, dla indywidualnych naukowców jak i konsorcjów złożonych z kilku instytucji.
Więcej o programie

Materiał źródłowy: dr hab. Mariusz Granosik (Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji), Joanna Korczyńska (Centrum Nauki)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB