Pamięci ofiar Srebrenicy. Doktorant UŁ na uroczystościach w Bośni

Maciej Adam Baczyński, doktorant Uniwersytetu Łódzkiego, przebywa właśnie w Bośni, gdzie bada kwestie tożsamości narodowej i polityki pamięci. Wczoraj, 11 lipca, wziął udział w obchodach 29. rocznicy serbskiego ludobójstwa na bośniackich muzułmanach w Srebrenicy w 1995 roku.

Jego relacja z uroczystego upamiętnienia ofiar w Srebrenicy została opublikowana na portalu Obserwator Międzynarodowy, którego doktorant jest stałym współpracownikiem. Redaktor naczelny OM, dr Tomasz Lachowski z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ, podkreśla zaangażowanie Macieja A. Baczyńskiego w rozwój portalu: 

Wnikliwe komentarze i analizy dotyczące często najgorętszych politycznych wydarzeń w Bośni i Hercegowinie, ale i innych państwach Bałkanów Zachodnich, takich jak Serbia czy Macedonia Północna, jasno demonstrują ogromną wiedzę pana Baczyńskiego, ale także prawdziwą pasję, z którą zgłębia tematykę bałkańską  

– wskazuje dr Lachowski.  

Do masakry bośniackich muzułmanów w Srebrenicy doszło po wkroczeniu do miasta oddziałów serbskich pod dowództwem generała Ratko Mladicia, realizujących tzw.  Dyrektywę nr 7. Wydana ona została przez Radovana Karadżicia, przywódcę bośniackich Serbów i zakładała rozdzielenie muzułmańskich enklaw Srebrenicy i Żepy, a finalnie - “oczyszczenie” tego obszaru Bośni z ludności muzułmańskiej. Ludobójstwa na muzułmanach dokonano przy biernej postawie żołnierzy holenderskiego kontyngentu ONZ, który miał zapewniać ochronę ludności cywilnej. Więcej o tych dramatycznych wydarzeniach w artykule doktoranta UŁ

Maciej Adam Baczyński – doktorant II roku w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego, dyscyplina: nauki o polityce i administracji. Prezes Studencko-Doktoranckiego Koła Naukowego Pax Europaea. Interesuje się relacjami polityki z historią i kulturą, zwłaszcza w obszarze pamięci zbiorowej. 

Materiał: Centrum Komunikacji i PR UŁ 
Zdjecia: Maciej Adam Baczyński (SDNS UŁ) 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB